Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów: remont chodnika na ul. Krakowskiej potrwa dłużej

Andrzej Skórka
Andrzej Skórka
Miasto twierdzi, że nie ma żadnych formalnych przeszkód, by chodniki na ul. Krakowskiej wykładać płytami granitowymi importowanymi z Chin. - To materiał równoważny - podkreślają urzędnicy. Przyznają jednocześnie, że wykonawca może nie zdążyć z zakończeniem wszystkich robót, nawet w przedłużonym właśnie do końca marca terminie.

Czytaj także: Przeniosą tarnowską straż miejską do szkoły?

Według pierwotnych planów, rewitalizacja ul. Krakowskiej (od Targowej do Bandrowskiego) zakończyć się miała w połowie listopada. Od tygodni wiadomo, że wykonawca tego terminu nie dotrzyma. W końcu w magistracie złożył wniosek o przesunięcie terminu zakończenia inwestycji. Drogowcy chcieliby otrzymać więcej czasu na sfinalizowanie remontu niż wyznaczona właśnie nowa data - 31 marca. Ile? Miasto nie chce ujawnić, jaka data widnieje we wniosku. Pewne jest jednak, że to znacznie późniejszy termin, niż zakładany teraz 31 marca.

[mp]Wiceprezydent Tarnowa Henryk Słomka-Narożański twierdzi, że sugerowany przez wykonawcę termin nie ma wpływu na decyzję magistratu. - Dam zgodę na taki, który zaakceptował Urząd Marszałkowski - mówi. Stanowisko władz Małopolski nie jest tu bez znaczenia, bo to one pośredniczyły w przyznaniu miastu pieniędzy na rewitalizację m.in. ul. Krakowskiej. Wiadomo, że województwo oczekuje rozliczenia unijnej dotacji do końca maja. By formalnościom stało się zadość, termin zejścia z placu budowy w ostatnim dniu marca jest nieprzekraczalny.

- W razie jego niedotrzymania wykonawca będzie płacił karę w wysokości 76 tysięcy złotych za każdy dzień opóźnienia - dodaje Słomka-Narożański. Magistrat potwierdza, że drogowcy mają zgodę na zastosowanie przy układaniu chodników granitu sprowadzanego z Chin. Akceptację dla zastosowania takiego zamiennika dla projektowanego wcześniej granitu z Mikoszowa powinien dać konserwator zabytków. Chodziło o to, czy pod względem wyglądu materiał można uznać za równoważny. Miasto przekonuje, że służby konserwatorskie sprzeciwu w tej materii nie zgłaszają. Sugerują jednak zasięgnięcie opinii autorytetu w kwestii układania kamienia.

- Wskazana przez konserwatora osoba potwierdziła, że mamy do czynienia z materiałem równoważnym pod względem kolorystycznym - przekonuje wiceprezydent Tarnowa. Samorząd nie obawia się też sprzeciwu projektanta remontu. Ten, w rozmowie z "Gazetą Krakowską", twierdził że mógłby wstrzymać inwestycję, gdyby zastosowano materiał, którego on nie akceptuje. Urzędnicy, po konsultacji z prawnikami przekonują, że projektant takich możliwości nie ma.

Academy(c) Awards. Plebiscyt na najlepszy akademik Krakowa!

Wybieramy najpiękniejszy rynek w Małopolsce! Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Tarnowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zamów newsletter!

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto