Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Tarnów pamięta o więźniarkach KL Ravensbrück. W rocznicę transportów wspominano je podczas spaceru po Starym Cmentarzu

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Podczas spaceru po Starym Cmentarzu przywołano pamięć o kobietach, które w 1940 i 1941 roku wyruszyły z tarnowskiego więzienia do KL Ravensbrück. Na grobach więźniarek złożono róże i zapalono znicze
Podczas spaceru po Starym Cmentarzu przywołano pamięć o kobietach, które w 1940 i 1941 roku wyruszyły z tarnowskiego więzienia do KL Ravensbrück. Na grobach więźniarek złożono róże i zapalono znicze Paweł Chwał
W poniedziałek (12 września) – w podwójną rocznicę transportów więźniarek z tarnowskiego więzienia do hitlerowskiego obozu KL Ravensbrück, w Tarnowie wspominano ich bohaterki. W intencji więźniarek odprawiona została msza św. w kościółku na Burku, po której odbył się spacer po Starym Cmentarzu szlakiem grobów siedmiu z nich, spoczywających na nekropolii.

Spacer szlakiem grobów więźniarek KL Ravensbrück po Starym Cmentarzu w Tarnowie

Przewodniczką tego spaceru historycznego była dr Maria Żychowska, a o losach kobiet, które we wrześniu 1940 i 1941 roku dotarły do KL Ravensbrück z tarnowskiego więzienia, opowiadała również Jadwigi Kuta, córka jednej z nich, prezes Stowarzyszenia Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück.

Znalazło się w nich łącznie 177 kobiet, polskich więźniów politycznych. Wśród nich było również 18 tarnowianek: Baran Kazimiera (nr obozowy 7291), Czermak Antonina (7242), Grzyb Wanda (7269), Jarolim Janina (7293), Jęglet Anna (7255), Kantor Józefa (726), Kapusta Helena (4586), Kuta Jadwiga (7273), Madej Anna (7182), Marokini Wanda (7399), Mróz Stanisława (7270), Sowiżrał Anna (7267), Spólnik Anna (7257), Spólnik Genowefa (7256), Szczerba Genowefa (4614), Tarwińska Maria (7283), Wantuch Teresa (4617), Wypiórowa Waleria (7254).

W drugim transporcie do Ravensbrück trafiła m.in. Józefa Kantor, harcmistrzyni, przyszła drużynowa stworzonej w obozie, tajnej drużyny harcerek "Mury", jedynej takiej znanej dziś konspiracyjnej formacji harcerskiej w niemieckich obozach koncentracyjnych.

- W krakowskim oddziale IPN trwa weryfikacyjna kwerenda badawcza, której wyniki - mamy taką nadzieję - pozwolą w roku przyszłym odsłonić nareszcie tablicę z nazwiskami wszystkich uczestniczek tarnowskich transportów do Ravensbruck. Pomysł opracowania i instalacji tablicy pojawił się 2 lata temu jako owoc współpracy zawiązanej przez naszą Fundację i Stowarzyszenie Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbruck – mówi Piotr Dziża, prezes tarnowskiego stowarzyszenia Pro Patria Semper.

We mszy św. i spacerze po Starym Cmentarzu uczestniczyli przedstawiciele Służby Więziennej. W listopadzie na fasadzie Zakładu Karnego przy ul. Konarskiego, z inicjatywy Fundacji planowane jest odsłonięcie innej tablicy, poświęconej pamięci wszystkich 25 tysięcy polskich więźniów politycznych, którzy w latach 1939-45 przeszli przez tarnowskie więzienie. Pełniło ono wówczas rolę tzw. więzienia etapowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto