Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więzienie w Tarnowie było dla tysięcy osób miejscem kaźni i pierwszym etapem drogi do obozów zagłady lub na śmierć. Upamiętni ich tablica

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Na ścianie przy wejściu do ZK przy ul. Konarskiego w Tarnowie znajduje się na razie jedna tablica upamiętniająca I transport do KL Auschwitz. W poniedziałek pojawi się druga, a w planach są już kolejne
Na ścianie przy wejściu do ZK przy ul. Konarskiego w Tarnowie znajduje się na razie jedna tablica upamiętniająca I transport do KL Auschwitz. W poniedziałek pojawi się druga, a w planach są już kolejne Archiwum
Na ścianie frontowej Zakładu Karnego przy ulicy Konarskiego w Tarnowie zawiśnie tablica, upamiętniająca kilkadziesiąt tysięcy osób, które w czasie wojny przeszły przez tarnowskie więzienie, wówczas etapowe. Uroczystość będzie zwieńczeniem trzydniowych obchodów głównego bloku wydarzeń, w ramach jubileuszowej 10. edycji Festiwalu Niepodległości.

Przez więzienie w Tarnowie przewinęło się kilkadziesiąt tysięcy osób

Na ZK umieszczona jest już jedna tablica, informująca o więźniach pierwszego transportu do Auschwitz, którzy to więzienie opuścili 13 czerwca 1940 roku.

- W powszechnej świadomości miejsce to kojarzone jest właśnie tylko z tym wydarzeniem, a przecież do Auschwitz trafił z Tarnowa też blisko 50 innych transportów z tego więzienia. Oprócz tego wywożono stąd więźniów do Sachsenhausen, Gross Rosen, Ravensbruck, Płaszowa, obozów pracy w Szebni pod Jasłem, Przedzielnicy i w Pustkowie a także do innych więzień i na miejsca straceń w podtarnowskich lasach, które kryją szczątki przynajmniej kilku tysięcy osób – wylicza Piotr Dziża, prezes Fundacji Pro Patria Semper.

Pierwotne plany zakładały zawieszenie w tym roku na ścianie więzienia tablicy poświęconej tarnowskim transportom kobiet do KL Ravensbruck, ale nie zakończyła się jeszcze kwerenda nazwisk więźniarek przez IPN, które mają zostać na niej umieszczone. Podobny wygląd ma mieć także kolejna tablica, która upamiętniać ma I transport Polek do KL Auschwitz.

- Mamy pomysł stworzenia w tym miejscu tarnowskiej Ściany Pamięci, poświęconej ofiarom tarnowskiego więzienia etapowego. W czasie wojny było ich co najmniej 25 tysięcy. Stąd przewożono ich między innymi na brutalne przesłuchania przez gestapo przy ulicy Urszulańskiej – zauważa Piotr Dziża.

Odsłonięcie tablicy odbędzie się w poniedziałek (28 listopada) o godz. 14. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa plenerowa poświęcona tarnowskiemu więzieniu etapowemu.

Festiwal Niepodległości - konferencja w ANS i uroczysta gala

Główny blok imprez jubileuszowej edycji Festiwalu Niepodległości rozpoczęła w piątek (25 listopada) konferencja popularnonaukowa w Akademii Nauk Stosowanych "Steczkowski, Witos, Nowak i inni. Tarnów i region tarnowski jako matecznik pionierów niepodległości i kuźnia kadr władz centralnych II RP”. Przedsięwzięcie realizowane było w 160. rocznicę urodzin Jana Kantego Steczkowskiego, urodzonego w Dąbrowie Tarnowskiej premiera Królestwa Polskiego (1918), ministra skarbu w kilku rządach, pierwszego prezesa BGK.

W niedzielę o godz. 17 w ANS rozpocznie się natomiast koncert galowy, podczas którego wręczone zostaną po raz pierwszy nagrody - „Pryzmaty Tarnowskie” dla osób, które w swojej codziennej aktywności publicznej zawsze kierują się interesem lokalnej wspólnoty, przyczyniając się do jej systematycznego wzmacniania oraz rozwoju miasta i regionu.

Galę uświetni koncert „Świat płonął wojną, ONI miłością”. Wydarzeniu towarzyszyć będzie zbiórka funduszy dla mieszkańców Obertyna, w którym posługę pełni tarnowski kapłan ks. Artur Zaucha.

Szczegóły na plakatach w galerii:

Kryzys energetyczny

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto