Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. "Ostatnia wieczerza XXI" Piotra Barszczowskiego w sanktuarium na Świętym Krzyżu. Aby zobaczyć neowitraż trzeba spojrzeć do góry

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Dzieło tarnowskiego artysty, w postaci wielkoformatowego wydruku, została zawieszone pod sufitem bazyliki. Kompozycja z perspektywą z lotu ptaka oglądana jest patrząc na nią z dołu do góry
Dzieło tarnowskiego artysty, w postaci wielkoformatowego wydruku, została zawieszone pod sufitem bazyliki. Kompozycja z perspektywą z lotu ptaka oglądana jest patrząc na nią z dołu do góry Archiwum/ Piotr Barszczowski
Neowitraż „Ostatnia Wieczerza XXI” tarnowianina Piotr Barszczowskiego zawisł w wyjątkowym miejscu. Od Wielkiego Czwartku można go oglądać w świętokrzyskim Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

Tarnowski artysta i jego neowitraż w świękorzyskiej bazylice

Dzieło tarnowskiego artysty-plastyka, fotografika i teologa, w postaci transparentnego wydruku o powierzchni 40 metrów kwadratowych (8 na 5 m) zamontowane zawieszone pod sufitem bazyliki na Świętym Krzyżu w Nowej Słupi koło Kielc. To najstarsze sanktuarium w Polsce. W opactwie na szczycie Łysicy przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego.

- Jeździłem tam od dziecka. Znam dobrze to miejsce, ale w życiu nie przypuszczałem, że moja praca będzie w nim prezentowana i to na dodatek w tak nietypowy sposób, przyjmując formę fresku sufitowego – przyznaje Piotr Barszczowski.

Do tej pory kompozycję, przy okazji różnego rodzaju prezentacji, wystaw czy konkursów można było oglądać patrząc na nią na wprost. W bazylice na Świętym Krzyżu trzeba podnieść głowę.

- Daje to efekt odwróconej percepcji wzrokowej, na sprawdzenie którego czekałem od dłuższego czasu. To, co nasz mózg czyta, że jest na dole, widzimy tutaj odwrotnie. Powstaje zaburzenie, które daje dodatkowy duchowy efekt – dodaje tarnowianin.

Dzieło zawiera ukryte znaki i symbole chrześcijańskie

Artysta przy wykonaniu swojej pracy zastosował autorską technikę, łącząc stare tradycje warsztatu malarskiego i witrażowego z nowoczesnymi technikami fotokolażu i druku. W swoim dziele wykorzystał m.in. kilkaset zdjęć chleba i wina, aby podkreślić rolę sakramentu Eucharystii, a także „ukrył” znaki i symbole znane od wieków Chrześcijanom.

- Teraz jeszcze bardziej doświadczyć można pewnych zabiegów plastycznych (Złoty Podział, Ciąg Fibonacciego, anamorfoza) oraz przekonać się, że "Ostatnia Wieczerza XXI" jest obrazem, który jest zaprojektowany do oglądania z każdej strony – wyjaśnia Piotr Barszczowski.

Praca pielgrzymuje po wyjątkowych miejscach w kraju i za granicą

"Ostatnia wieczerza XXI” po raz pierwszy publicznie zaprezentowana została 1 kwietnia 2021 r. w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu, gdzie na stałe zdobi reprezentacyjną salę Petrus. Dzieło mogli zobaczyć także mieszkańcy Wiednia, Tarnowa, a także turyści odwiedzający Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie.

Praca zdobyła Złoty Medal oraz Nagrodę Publiczności podczas Biennale Sztuki we Florencji w 2021 roku, oraz pierwszą nagrodę w konkursie ENGAGE ART w USA. Prezentowany w bazylice na Świętym Krzyżu wydruk w ub. roku był eksponowany podczas największych w Europie Targów Sztuki Sakralnej SACROEXPO w Kielcach i to właśnie podczas nich artyście udało się nawiązać współpracę z opiekunami sanktuarium, czyli zgromadzeniem misjonarzy oblatów.

Otwarcie ekspozycji nastąpiło w Wielki Czwartek. Dzieło ma być prezentowane w sanktuarium do czerwca.

Dominika dzieli się z dziećmi nie tylko własnym domem, ale i sercem

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto