Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Odpowiedź Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie współpracy Tarnowa z Tarnopolem. IPN krytycznie o kontrowersyjnym patronie stadionu

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Radni Tarnopola postanowili że patronem stadionu miejskiego zostanie Roman Szuchewycz, który był odpowiedzialny za ludobójstwo Polaków na Wołyniu. Co ciekawe stadion, którego został patronem, znajduje się przy ulicy... Stepana Bandery, lidera ukraińskich nacjonalistów, którzy dokonywali zbrodni na Polakach.
Radni Tarnopola postanowili że patronem stadionu miejskiego zostanie Roman Szuchewycz, który był odpowiedzialny za ludobójstwo Polaków na Wołyniu. Co ciekawe stadion, którego został patronem, znajduje się przy ulicy... Stepana Bandery, lidera ukraińskich nacjonalistów, którzy dokonywali zbrodni na Polakach. Google2021
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej odpowiedział na pismo prezydenta Tarnowa w sprawie relacji z ukraińskim Tarnopolem. Partnerskie stosunki między oboma miastami stanęły pod znakiem zapytania po tym, jak radni z Tarnopola podjęli decyzję o nazwaniu tamtejszego stadionu imieniem Romana Szuchewycza, który stał za ludobójstwem polskiej ludności na Wołyniu.

FLESZ - Stany alarmowe na polskich rzekach

Rada Miasta Tarnopola na początku marca podjęła uchwałę ustanawiającą Romana Szuchewycza patronem miejskiego stadionu. Fakt ten wśród Polaków wzbudził olbrzymie kontrowersje, Szuchewycz był bowiem jednym z głównodowodzących tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnym m.in. za ludobójstwo Polaków na Wołyniu.

Do władz Tarnowa zaczęły spływać głosy z różnych środowisk politycznych, czy patriotycznych, aby zerwać trwającą blisko siedemnaście lat umowę z ukraińskim miastem. Na podobny krok wcześniej zdecydował się Zamość.

IPN krytycznie o decyzji radnych z Tarnopola

Sprawa trafiła do komisji statutowej Rady Miejskiej w Tarnowie. Rajcy nie podjęli jednak żadnych decyzji, czekając na oficjalne stanowiska z Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Instytutu Pamięci Narodowej.

Prezes IPN zajął stanowisko w sprawie decyzji radnych z Tarnopola. Dr Jarosław Szarek podkreślił, że Instytut z zasady nie jest instytucją, która powinna wypowiadać się w kwestiach związanych z relacjami pomiędzy poszczególnymi miastami. Krytycznie odniósł się jednak do decyzji radnych z ukraińskiego miasta.

- "Nie możemy akceptować żadnych form gloryfikacji ludzi odpowiedzialnych za decyzje o dokonaniu ludobójstwa ukierunkowanego na wyniszczenie tych grup ludności , które były przez UPA uznane za niepożądane na tych ziemiach. Do takich niestety należy Roman Szuchewycz" - czytamy w piśmie od szefa IPN-u.

Stadion w Tarnopolu, który znajduje się przy ul. Stepana Bandery od 5 marca nosi imię, innego z ukraińskich zbrodniarzy, Romana Szuchewycza

Tarnów. Emocje wokół kontrowersyjnego patrona stadionu w par...

Poczekają jeszcze na stanowisko Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Pismo z IPN-u trafiło do przewodniczącego Rady Miejskiej w Tarnowie. Ten jednak na razie nie zmierza podejmować żadnych nowych kroków w sprawie relacji z Tarnopolem. Czeka bowiem jeszcze na stanowisko Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

- Jeśli MSZ wypowie się w tej kwestii, zwołamy komisję statutową i będziemy chcieli wezwać stronę ukraińską do dialogu. Jeśli nie będzie woli współpracy z drugiej strony, to na nic nam takie partnerstwo, którego aktywność przejawiła się tylko podpisaniem umowy - mówi Jakub Kwaśny, przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto