Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów na starych akwarelach i pocztówkach. Miasto zmieniało się przez wieki, ale większość uwiecznionych na nich budynków stoi do dzisiaj!

OPRAC.:
Paweł Chwał
Paweł Chwał
Przez wieki Tarnów się rozbudowywał i powiększał. Widać to doskonale po akwarelach oraz archiwalnych zdjęciach i pocztówkach, m.in.  z początku ub. wieku
Przez wieki Tarnów się rozbudowywał i powiększał. Widać to doskonale po akwarelach oraz archiwalnych zdjęciach i pocztówkach, m.in. z początku ub. wieku Archiwum
Tarnów świętuje właśnie 694. rocznicę lokacji miasta. Jego historia jest jednak o wiele starsza. O czym świadczy choćby to, że w tym roku mija okrągłe 900. lat od pierwszej, pisemnej wzmianki o Tarnowie. Miasto przez wieki się zmieniało i powiększało wchłaniając między innymi sąsiednie wsie, jednak układ głównych ulic, rynek czy reprezentacyjne budynki (katedra, ratusz, niektóre kamienice), jak stały kiedyś i zostały uwiecznione na akwarelach i fotografiach, tak nadal są ozdobą i niemymi świadkami historii Tarnowa.

Tak dawniej wyglądał Tarnów

Jak przed wiekami wyglądał Tarnów? Możemy to sobie wyobrazić dzięki nielicznym zachowanym rycinom i obrazom. To m.in. ilustracja drzewa geologicznego rodu Tarnowskich, przedstawiająca widok Tarnowa z 1664 czy akwarele Zygmunta Vogla ukazujące Tarnów na przełomie XVIII i XIX wieku.

Najstarsze tarnowskie fotografie i pocztówki powstały sto lat później. Dużą ich kolekcje posiada m.in. tarnowski kolekcjoner Marek Tomaszewski. Tarnów na przestrzeni wieków zmieniał się, ale większość uwiecznionych na nich reprezentacyjnych budynków stoi do dzisiaj, choć niektóre z nich wyglądają obecnie zupełnie inaczej.

Ówczesne zdjęcia miasta widziane z Góry św. Marcina również mocno różnią się od obecnych panoram. Nie było osiedli, bloków i galerii handlowych, a samochody na drogach były rzadkością.

Lokacja Tarnowa

7 marca 1330 r. kancelaria królewska króla Władysława Łokietka wystawiła wojewodzie krakowskiemu, Spycymirowi Leliwicie, dokument, na mocy którego mógł on lokować miasto. Założono je na wzgórzu dominującym nad najbliższą okolicą, a średniowieczny układ starego Tarnowa zachował się do dzisiejszych czasów.

Dokument wydany przez Władysława Łokietka zezwalał Spycimirowi Leliwicie na założenie osady miejskiej na prawie magdeburskim. Samo miasto zostało usytuowane na niewielkim wzgórzu, w pobliżu Wątoku, w miejscu dawnej wsi Tarnów Wielki. Wytyczony został układ urbanizacyjny z prostokątnym rynkiem oraz siatką ulic.

Teren, na którym lokowano miasto był wybrany z rozmysłem. Tuż po lokacji nabrał znaczenia szlak komunikacyjny prowadzący z Krakowa przez Tarnów, Ropczyce i dalej na Ruś. W pobliżu miasta przebiegał również dawny szlak wzdłuż dolin rzecznych Białej i Dunajca, z północy na południe do Węgier.

Pierwszy woonerf w centrum Tarnowa prawie gotowy!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto