MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Kwesta na ratowanie zabytków Starego Cmentarza potrwa w tym roku trzy dni. Dzięki niej odnowione zostaną kolejne nagrobki

Robert Gąsiorek
W 2021 roku zebrano rekordową kwotę 47 tysięcy złotych
W 2021 roku zebrano rekordową kwotę 47 tysięcy złotych archiwum Artur Gawle
Komitet Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie przygotowuje się do organizacji kwesty na ratowanie zabytków na najstarszej nekropolii w mieście. Wolontariusze z puszkami pojawią się tam już od niedzieli (30 października). We Wszystkich Świętych datki będą zbierane również na pozostałych nekropoliach w mieście.

Pierwszy raz w historii zmieniono kurs planetoidy

od 16 lat

Kilkudziesięciu wolontariuszy na czterech tarnowskich cmentarzach

Już po raz 29. organizowana jest zbiórka datków na ratowanie zabytkowych nagrobków na Starym Cmentarzu w Tarnowie.

W tym roku kwestowanie rozpocznie się w niedzielę 30 października. Przez trzy dni 30 członków Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie oraz przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych i społecznicy będą stali z puszkami przy bramach wejściowych na Stary Cmentarz.

- W Dniu Wszystkich Świętych będziemy również na cmentarzach komunalnych w Mościcach, Klikowej i Krzyżu. O ile pogoda pozwoli, wolontariusze będą na cmentarzach od 9 do 17, a na Starym Cmentarzu nawet trochę dłużej - mówi Ewa Filipów, prezes Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie.

Zostanie pobity rekord kwesty na odnowę zabytków Starego Cmentarza w Tarnowie?

W tym roku pieniądze zebrane do puszek zostaną przeznaczone na dokończenie remontu piątej kwatery. Odnowiony ma zostać grób Potaczewskich oraz kilka bezimiennych nagrobków.

- Wiele zależy od środków, jakimi będziemy dysponować. W ubiegłym roku zebraliśmy 47 tysięcy złotych, co było rekordem naszych zbiórek. Może w tym roku znowu go pobijemy - zaznacza Filipów.

Za zebrane w 2021 roku datki udało się rozpocząć remont grobowca Witolda Rogoyskiego. Odnowiono również 15 nagrobków w kwaterze legionistów, a także grobowiec Antoniny z Groblewskich Ligęziny. Wyremontowano też figurę św. Stanisława, która znajduje się przy bramie wejściowej na cmentarz, a także niszczejący grób Galganiego przy głównej alei cmentarza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto