Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. 85. urodziny ks. prof. Michała Hellera. Światowej sławy kosmolog z Tarnowa świętował w Teatrze Solskiego

OPRAC.:
Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Wieczór urodzinowy ks. prof. Michała Hellera, 12.03.2021
Wieczór urodzinowy ks. prof. Michała Hellera, 12.03.2021 Paweł Topolski
Najznamienitszy z żyjących obecnie Tarnowian, ksiądz profesor Michał Heller, skończył 85 lat. Światowej sławy kosmolog, filozof i teolog jest w niezmiennie znakomitej formie i pisze książkę za książką. Miasto zorganizowało mu specjalny urodzinowy wieczór w tarnowskim teatrze.

FLESZ - Szczepienia Astrą Zenecą wstrzymane

Ks. prof. Michał Heller od urodzenia związany jest z Tarnowem

Podczas urodzinowego spotkania były życzenia od władz miasta, wszak jubilat jest Honorowym Obywatelem Miasta Tarnowa, jak i ludzi nauki, czy mieszkańców. Nie zabrakło pytań. Choćby o rok pod znakiem pandemii. Ks. prof. Michał Heller przyznał, że dla niego był to okres intensywnej pracy.

- Pod tym względem wirus mi pomógł trochę, bo to był okres izolacji, a w izolacji się bardzo dobrze pisze. W czasie tej izolacji powstały dwie książki, które w tej chwili się ukazały. One już wcześniej miały swój początek, ale gros zostało napisane podczas tych miesięcy. Trzecia czeka na jesień, już jest gotowa - mówił ks. prof. Michał Heller.

Dodaje, że w Tarnowie żyje mu się dobrze. - A jeszcze lepiej mi się będzie żyło, jak będzie lepsze powietrze, zwłaszcza w zimie - dodał.

Hellerowie wysiedleni na wschodnią Syberię

Michał Heller urodził się w Tarnowie 12 marca 1936 roku. Jego ojciec, inżynier Kazimierz Heller, pracował w Zakładach Azotowych w Mościcach. Po wybuchu wojny rodzina Hellerów uciekła do Lwowa, skąd w 1940 roku radzieckie władze wysiedliły ją na wschodnią Syberię, w okolice Ałdanu. Był to obóz pracy przy wyrębie tajgi. W 1944 przesiedlono ich na południe Rosji, do Urbachu. To tam Michał Heller poznał język rosyjski.

Po powrocie do Tarnowa, w 1946 roku Michał Heller podjął naukę w IV LO w Tarnowie. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął 26 kwietnia 1959.

Pracę magisterską na temat egzegezy Księgi Rodzaju obronił już po święceniach. W 1960 kontynuował studia na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie obronił magisterium z filozoficznych interpretacji szczególnej teorii względności Einsteina. W 1966 roku zaś obronił doktorat z kosmologii relatywistycznej.

W tarnowskim seminarium został wówczas wykładowcą logiki i filozofii nauki, kontynuując naukę jako wolny słuchacz Wydziału Fizyki UJ. W 1969 roku uzyskał habilitację na podstawie rozprawy pt. "Zasada Macha w kosmologii relatywistycznej".

W 1981 roku został pracownikiem Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego w Castel Gandolfo, uczestnicząc w organizowanych tam seminariach interdyscyplinarnych, a w 1985 roku - profesorem nadzwyczajnym Wydziału Filozoficznego Papieskiej Akademii Teologicznej (obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II).
W 1990 został profesorem zwyczajnym PAT. Był został pierwszym dziekanem Wydziału Teologicznego w Tarnowie.

W 2008 roku ks. prof. Michał Heller jako pierwszy Polak został laureatem Nagrody Templetona, tak zwanego katolickiego Nobla, przyznawanej za pokonywanie barier między nauką a religią. Po jej otrzymaniu ufundował Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, pod którego szyldem działa Copernicus Center Press.

W 2014 roku prezydent Bronisław Komorowski uhonorował go Orderem Orła Białego.

Wieczór urodzinowy ks. prof. Michała Hellera w Tarnowie. Światowej sławy kosmolog skończył 85 lat, 12.03.2021

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto