Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Rodziny zastępcze w Tarnowie pilnie poszukiwane. Na tymczasowy dom, opiekę i miłość czekają kolejne dzieci

Paulina Marcinek-Kozioł
Paulina Marcinek-Kozioł
Dzieci i młodzież z rodzin zastępczych w Tarnowie uczestniczyły w zorganizowanych przez CUS warsztatach, dzięki którym mogły zmierzyć się ze swoimi emocjami i uczuciami
Dzieci i młodzież z rodzin zastępczych w Tarnowie uczestniczyły w zorganizowanych przez CUS warsztatach, dzięki którym mogły zmierzyć się ze swoimi emocjami i uczuciami archiwum Organizator rodzinnej pieczy zastępczej w Tarnowie
W Tarnowie brakuje rodzin zastępczych. Centrum Usług Społecznych pilnie szuka osób, które zapewnią potrzebującym dzieciom tymczasowy dom oraz obdarzą je opieką i miłością. Ze swojej strony obiecują pomoc i wsparcie.

Rodzin zastępczych w Tarnowie brakuje

O tym jak trudno znaleźć rodzinę zastępczą nie tylko w Tarnowie, ale i w całej Polsce, zwłaszcza dla rodzeństwa pokazują choćby ostatnie miesiące. Przykład? Centrum Usług Społecznych na wiosnę br. poszukiwało na terenie całego kraju tymczasowego domu dla trójki rodzeństwa, których nie chciano rozdzielać. Niestety nie tylko w Tarnowie, ale i w całej Polsce chętnych nie było, a dzieci trafiły ostatecznie do placówki opiekuńczo-wychowawczej w powiecie nowotarskim. Od tego czasu upłynęło już co prawda kilka miesięcy, ale sytuacja jeśli chodzi o rodzicielstwo zastępcze w mieście, wcale nie wygląda lepiej. Nadal brakuje osób, które zdecydują się na stworzenie tymczasowego domu.

Placówki opiekuńczo-wychowawcze są przepełnione

Obecnie placówki opiekuńczo-wychowawcze, które prowadzi miasto są przepełnione. Przebywa w nich 63 osoby (dzieci i nastolatkowie). To na ten moment o trzy za dużo niż dostępnych miejsc. Niewykluczone jednak, że w najbliższym czasie będzie ich jeszcze więcej, bo w sądzie trwają postępowania o umieszczenie kolejnych maluchów w pieczy zastępczej.

- Cały czas prowadzimy poszukiwania rodzin zastępczych. Gdybyśmy mieli w zapasie z sześć czy siedem, moglibyśmy ze spokojem patrzyć w przyszłość. W momencie gdy mamy jedno czy dwa miejsca dla dzieci, a na chwilę obecną żadnego, to tak naprawdę trudno mówić, że jest dobrze, bo nie jest – podkreśla Sylwia Walaszek–Banuch, kierownik Działu Pieczy Zastępczej Centrum Usług Społecznych w Tarnowie.

Poszukują tymczasowego domu dla dwójki rodzeństwa

Światełko w tunelu pojawiło się podczas ostatniego szkolenia w CUS, do którego zgłosiło się siedmiu kandydatów na rodzinę zastępczą. To jednak problemu nie rozwiązuje.

- Część osób zdecydowana jest na to, że zaopiekuje się jednym dzieckiem, pozostałe już mają dziecko i po prostu uzupełniają szkolenia na wniosek sądu – tłumaczy Sylwia Walaszek–Banuch.

Obecnie CUS poszukuje dom dla dwóch sióstr w wieku 3 i 5 lat, oraz rodzeństwa (kilkumiesięcznej dziewczynki i ponad rocznego chłopca).

Osoby, które zechcą zostać tymczasowymi opiekunami proszone są o kontakt z CUS pod numerem telefonu 14 688 20 50. Rodziną zastępczą może być zarówno osoba samotna jak i małżeństwo czy para. Wcześniej jednak muszą przejść odpowiednie procedury i szkolenie. Miasto pomaga im w okresie tymczasowej opieki nad dziećmi, oferując m.in. wparcie finansowe czy mieszkaniowe.

Obecnie w Tarnowie jest 84 rodziny zastępcze, w których wychowuje się 121 dzieci. W większości tymczasowy dom zapewniają im babcie, ciocie i wujkowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto