Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podtarnowskie gminy na liście rządowej po zeszłorocznej powodzi

Paweł Chwał
Woda, która przerwała wały na Uszwicy w gminie Szczurowa wyrządziła ogromne szkody także w sąsiednich Wietrzychowicach
Woda, która przerwała wały na Uszwicy w gminie Szczurowa wyrządziła ogromne szkody także w sąsiednich Wietrzychowicach Fot. archiwum UG w Szczurowej
Prawie 31 milionów złotych rządowej pomocy dostaną do podziału trzy najbardziej poszkodowane podczas ubiegłorocznej powodzi gminy pod Tarnowem - Szczucin, Wietrzychowice i Szczurowa. Pieniądze wprawdzie nie trafią bezpośrednio do powodzian, ale ci niebawem odczują ich siłę. Dzięki dotacjom zyskają lepsze drogi i odnowione budynki użyteczności publicznej.

Fakty24: Zobacz najświeższe informacje z Krakowa i Małopolski!

Tak wielkimi pieniędzmi samorządy dotąd nie dysponowały. - Na moją, małą gminę to niebotyczne kwoty - przyznaje Leszek Zabiegła, wójt Wietrzychowic. Zaraz dodaje jednak, że niewiele brakowało, a milionowe wsparcie ominęłoby jego gminę. - W Warszawie było mylne przekonanie, że skoro doszło do przerwania wałów w sąsiedniej Szczurowej to pieniądze należą się im, a nie nam. A przecież to my jesteśmy położeni najniżej i to nas, spływająca z kilku stron woda kompletnie zalała. Miejscami było jej ponad cztery metry - wylicza.

Wietrzychowice to jedna z 18 gmin w kraju, między które podzielono w sumie 600 mln zł pochodzących z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, rezerwy celowej MSWiA oraz środków unijnych.

- Pieniądze początkowo miały trafić na budowę nowych osiedli dla powodzian - w bezpiecznych, położonych na niezalewowych terenach, działkach - mówi Stanisław Sorys z zarządu woj. małopolskiego. Plany były ambitne, jednak ich realizacja okazała się praktycznie niewykonalna. Dlaczego? - Wszystko przez opór ludzi, którzy nie chcą przenosić się gdzie indziej, nieraz do innych miejscowości, z dala od miejsc, gdzie mają pola i pracę - wyjaśnia Sorys. Potwierdza to m.in. Jan Sipior, burmistrz gminy Szczucin, która dostanie najwięcej z naszej "trójki", bo ponad 16 mln zł. - Ludzie błyskawicznie wzięli się do roboty i dzięki różnego rodzaju zapomogom, które dostali po powodzi, odbudowali swoje domy i gospodarstwa - mówi.

Zarówno w Szczucinie, Wietrzychowicach jak i Szczurowej załatano już wyrwy w wałach, przez które przelała się w ub. roku woda, zalewając na wiele tygodni setki domów. O największej w historii powodzi przypominają jednak wciąż zniszczone drogi i uszkodzone budynki szkół, remiz strażackich i domów ludowych oraz zamulone boiska sportowe. To właśnie na ich odbudowę i remonty trafią milionowe dotacje.

- Co istotne, pokryją one w stu procentach zaplanowane prace. Gminy nie muszą martwić się o wkład własny, jak to jest w innych funduszach pomocowych - zauważa Roman Ciepiela, wicemarszałek Małopolski.

Gminy nie tylko mają już dokładną rozpiskę tego, na co przeznaczą pieniądze, ale już rozpoczęły procedury przetargowe. - Wszystko byłoby dobrze, gdyby ta powódź czegoś nas nauczyła. Co z tego, że wały zostały załatane, skoro nikt nie poczuwa się do ich bieżącego utrzymania i wykaszania - irytuje się Marian Zalewski, wójt Szczurowej, podając przykład Uszwicy.

Ostre, kontrowersyjne, zabawne. Czytaj blogi Przemka Franczaka i Pawła Zarzecznego

Chcemy taniego Paliwa! **Podpisz petycję do polityków przed wyborami**

Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Tarnowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zamów newsletter!

nnie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto