Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plaga biedronek azjatyckich w Tarnowie i regionie. Owady próbują dostać się do domów i mieszkań. Potrafią ugryźć do krwi!

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Biedronki azjatyckie masowo pojawiły się w tych dniach m.in. na Piaskówce w Tarnowie
Biedronki azjatyckie masowo pojawiły się w tych dniach m.in. na Piaskówce w Tarnowie Czytelnik
Wraz z ociepleniem na niektóre osiedla w Tarnowie dotarła inwazja azjatyckich biedronek. Chmary owadów obsiadają mury budynków i próbują przez okna dostać się do mieszkań, aby tam spędzić nadchodzącą zimę.

Dlaczego jesienią tak często chorujemy?

od 16 lat

Biedronka azjatycka może ugryźć nawet do krwi!

Tarnowianie sygnalizują, że gdy tylko uchylą okna, w mieszkaniach od razu pojawiają się biedronki. Potrafią wcisnąć się wnętrz pomimo moskitier, wykorzystując każdą szczelinę. O inwazji owadów informowali nas m.in. mieszkańcy Piaskówki, gdzie chmary biedronek oblepiły ściany bloków i domów jednorodzinnych.

Skąd takie zachowanie owadów?

- Przed zimą mają wrodzoną skłonność do ściągania do pomieszczeń, prawdopodobnie jest to jakiś atawizm, który wyniosły z zimowania w szczelinach skał i jaskiniach - mówi "Gazecie Krakowskiej" dr hab. Marek W. Kozłowski z Samodzielnego Zakładu Entomolgii Stosowanej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

W większości masowo występujący owad to nie popularna w naszej części Europy biedronka zwana "siedmiokropką", a gatunek pochodzący z Azji.

Do Ameryki Północnej a następnie do Europy sprowadzono go, aby zwalczać szkodliwe dla upraw rolnych mszyce. Biedronka azjatycka rozmnożyła się w błyskawicznym tempie.

Eksperci potwierdzają, że może nawet zaatakować człowieka.

- Jak jest bardzo głodna i zdenerwowana, to potrafi ugryźć, nawet do krwi. Rzadko się to zdarza, ale jednak notowane są takie przypadki. Wydziela też taki koktajl zapachowy, na który niektórzy są uczuleni - zaznacz dr. Kozłowski.

Polskie biedronki bez szans w starciu z azjatyckim gatunkiem

O ile dla ludzi biedronka azjatycka nie stanowi dużego zagrożenia, to niestety wypiera rodzimy gatunek.

- Wpływa na to kilka czynników. Gatunki biedronek mają to do siebie, że zjadają sobie nawzajem larwy i jaja. Biedronki azjatyckie mają taki alkaloid obronny, który jest trujący dla naszych rodzimych biedronek, które zjadając ich jaja i larwy podtruwają się. Natomiast biedronki azjatyckie są odporne na mechanizmy obronne naszych biedronek. W ogóle ten gatunek jest bardziej odporny również na różne choroby i dlatego wygrywa w tej rywalizacji z naszymi biedronkami - podkreśla naukowiec z SSGGW w Warszawie.

A jak rozróżnić biedronkę azjatycką od naszej siedmiokropki? Gatunek z Azji ma dużo więcej kropek niż nasza biedronka. Jej główka ma też inny, często żółtawy kolor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto