Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Mieszkańców gminy Skrzyszów zamiast autobusów Kolei Małopolskich będzie woziło tarnowskie MPK? Wójt chce negocjować z miastem

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Czy do gminy Skrzyszów będą jeździły autobusy tarnowskiego MPK? Wójt gminy rozważa takie rozwiązanie.
Czy do gminy Skrzyszów będą jeździły autobusy tarnowskiego MPK? Wójt gminy rozważa takie rozwiązanie. archiwum
Samorząd Skrzyszowa nie doszedł na razie do porozumienia z Kolejami Małopolskimi w sprawie obsługi podtarnowskich wsi przez Autobusowe Linie Dowozowe. Za dużo niższe pieniądze mają to robić prywatni przewoźnicy. Władze gminy nie kończą jednak rozmów z małopolską spółką, a także chcą negocjować z Tarnowem w sprawie kursowania do gminy Skrzyszów autobusów MPK.

Siatka połączeń autobusowych oferowanych przez Koleje Małopolskie w regionie tarnowskim systematycznie jest zwiększana. Z Autobusowych Linii Dowozowych korzystają już trzy gminy znajdujące się blisko Tarnowa. Od września ubiegłego roku charakterystyczne autobusy w małopolskich barwach pojawiły się na ulicach gminy Tarnów oraz Pleśna.

Lokalne samorządy zdecydowały się na zawarcie z władzami województwa porozumienia w tej sprawie po tym gdy gminy zerwały umowę z Tarnowem na usługi komunikacyjne, a mieszkańcy nie byli zadowoleni ze standardów podróżowania oferowanych przez prywatnego przewoźnika, który zastąpił autobusy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Śladem gminy Tarnów i Pleśna poszła też Lisia Góra, w której od nowego roku również funkcjonują Autobusowe Linie Dowozowe.

Jeszcze do niedawna spodziewano się, że do tego grona dołączy także gmina Skrzyszów. Na razie jednak samorząd podtarnowskiej gminy nie może porozumieć się w tej sprawie z Kolejami Małopolskim.

- Dogadaliśmy się z prywatnymi przewoźnikami, którzy zaproponowali dużo niższe ceny, a ilość kursów będzie zwiększona - mówi Marcin Kiwior, wójt gminy Skrzyszów.

Więcej kursów do Tarnowa w tygodniu i w weekendy

Samorząd Skrzyszowa już od dłuższego czasu szukał sposobu, aby rozwiązać problemy komunikacyjne na terenie gminy. Mieszkańcy narzekali bowiem na małą liczbę kursów do Tarnowa, szczególnie w soboty czy niedziele. Dzięki porozumieniu z prywatnymi przewoźnikami mieszkańcom Pogórskiej Woli, Ładnej czy Łękawicy będzie się o wiele łatwiej dostać do miasta.

- Ilość kursów będzie istotnie zwiększona, bo po sześć kursów w tygodniu i po cztery kursy w sobotę i niedzielę - zaznacza wójt Kiwior.

Będą też ulgi dla pasażerów w wieku 65-70 lat, a także dopłaty do biletów miesięcznych dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Natomiast osoby pod 75 roku życia w ramach Skrzyszowskiej Karty Seniora będą jeździły za darmo.

Na komunikację publiczną Skrzyszów przeznaczy około miliona złotych ze swojego budżetu.

Skrzyszów cały czas myśli o wyborze nowego przewoźnika

Od marca przez gminę Skrzyszów będą też przejeżdżały autobusy Kolei Małopolskich, które skomunikują z Tarnowem gminę Ryglic. Będą mogli z nich korzystać więc również mieszkańcy Skrzyszowa i Szynwałdu.

Wójt Kiwior przekonuje także, że wciąż będzie prowadził rozmowy z Kolejami Małopolskimi na obsługę komunikacyjną całej gminy Skrzyszów. Zaznacza również, że jest bardzo zainteresowany komunikacją, którą oferuje Tarnów.

- MPK ma doświadczenie w realizowaniu kursów podmiejskich, to lokalna spółka, znajdująca się na miejscu z bardzo dobrym taborem - podkreśla szef skrzyszowskiego samorządu.

Wójt Skrzyszowa nie chce jednak na razie o niczym przesądzać i podkreśla, że na razie sprawy są na etapie wczesnych rozmów i planów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mieszkańców gminy Skrzyszów zamiast autobusów Kolei Małopolskich będzie woziło tarnowskie MPK? Wójt chce negocjować z miastem - Gazeta Krakowska

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto