Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leśniczówka w Jastrzębi zyska nowe życie. Dzieci i młodzież będą do niej przyjeżdżać na "zielone szkoły"

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Tak według przygotowanej wizualizacji wyglądać ma po przebudowie ośrodek leśny w Jastrzębi koło Ciężkowic
Tak według przygotowanej wizualizacji wyglądać ma po przebudowie ośrodek leśny w Jastrzębi koło Ciężkowic Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego
W Jastrzębi koło Ciężkowic, na bazie tamtejszej leśniczówki, powstanie Pogórzańskie Centrum Edukacji Przyrodniczej. To jedna z trzech tego typu placówek planowanych są w Małopolsce, dzieki którym dzieci i młodzież mają z bliska poznawać przyrodę i uczyć się szacunku do niej.

FLESZ - Nauka zdalna do 14 marca

Ośrodkiem w Jastrzębi zarządza Nadleśnictwo Gromnik

Pięknie położony, w sąsiedztwie ogromnego, bo liczącego 800-hektarów kompleksu leśnego, ośrodek w Jastrzębi należy do Lasów Państwowych. Został wybudowany w latach 70-tych jako miejsce do prowadzenia szkoleń i kursów dla leśników.

To trzykondygnacyjny, drewniany budynek z niewielkimi pokojami, stołówką i salami szkoleniowymi. Obok niego znajduje się urokliwie położony, śródleśny zbiornik wodny, jest altana i miejsce na rozpalenie ogniska.

- Budynek w ostatnich latach był dzierżawiony przez prywatnych najemców, którzy prowadzili w nim coś w rodzaju bacówki czy schroniska. Nie spełniał jednak już ostrych wymogów przeciwpożarowych i dlatego rok temu został zamknięty. Wtedy rozpoczęły się rozmowy z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego w sprawie remontu obiektu i przekształcenia go w ośrodek edukacji przyrodniczej - wyjaśnia Grzegorz Wojtanowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Gromnik, do którego należy budynek w Jastrzębi.

Projekt adaptacji ośrodka na potrzeby placówki zakłada m.in. stworzenie w nim sal konferencyjno-wystawowych i do prowadzenia warsztatów. Rozbudowana zostanie baza noclegowa i związane z nią zaplecze socjalne: jadalnia, pomieszczenia kuchenne i miejsca do rekreacyji i wypoczynku. Prace kosztować mają ok. 5 mln zł.

Na "zieloną szkołę" do lasu w Jastrzębi

Obiekt zostanie przygotowany do przyjmowania grup liczących do 32 osób – uczniów wraz z nauczycielami.

– Centrum Edukacji Przyrodniczej będzie doskonałym miejscem dla grup szkolnych. Placówka będzie dysponować zapleczem, umożliwiającym uczniom i nauczycielom przyjazdy na tak zwane zielone szkoły i poznawanie świata przyrody zarówno w terenie, przez spacery i wycieczki, jak też organizowanie lekcji w nowoczesnych salach – podkreśla Wojciech Skruch, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Przygotowania do uruchomienia placówki już się rozpoczęły. Pierwsze grupy mają trafić do niej za dwa lata.
W planach jest stworzenia całej sieci centrów edukacji ekologicznej EkoMałopolska. Poza Jastrzębią Zespół Parków Krajobrazowych Małopolski planuje otworzyć także w Krakowie przy ul. Modrzewiowej oraz na bazie budynku dawnego przedszkola w Rytrze .

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto