Krakowski Salon Ekonomiczny Narodowego Banku Polskiego – miejsce otwarte na spotkania pokoleń

Redakcja
Ewa Wachowicz z najcenniejszym, umieszczonym w specjalnej gablocie, eksponatem Gabinetu Numizmatycznego - sztabą złota o wadze blisko 12,5 kilograma i wartości około 3 miliony złotych
Ewa Wachowicz z najcenniejszym, umieszczonym w specjalnej gablocie, eksponatem Gabinetu Numizmatycznego - sztabą złota o wadze blisko 12,5 kilograma i wartości około 3 miliony złotych Janusz Michalczak
Istotną formą działalności Krakowskiego Salonu Ekonomicznego będą debaty, konferencje i wydarzenia z udziałem naukowców, przedsiębiorców, nauczycieli oraz ludzi kultury i sztuki. Na cele wystawienniczo-edukacyjne przeznaczono cztery sale konferencyjne o powierzchni 2200 mkw. wyposażone w nowoczesny sprzęt multimedialny.

Takiej placówki edukacyjnej stolica Małopolski do tej pory jeszcze nie miała. 14 września Narodowy Bank Polski otworzył w Krakowie przy ulicy Basztowej 20 Krakowski Salon Ekonomiczny NBP, którego misją jest upowszechnianie wiedzy z zakresu ekonomii, bankowości, historii pieniądza i złotego oraz roli Narodowego Banku Polskiego jako centralnego banku państwa.

- Edukacja ekonomiczna to jeden z celów Narodowego Banku Polskiego. Najlepszym sposobem na osiągnięcie sukcesów w tym obszarze jest udział w ciekawym, interaktywnym projekcie lub zaproszenie do odwiedzenia miejsca, w którym bezpośrednio można poznać tajniki finansów – podkreśla prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Interaktywna ekspozycja, która prezentuje fakty związane z powstawaniem pieniądza

Krakowski Salon Ekonomiczny w swojej idei jest otwartym miejscem spotkań i wymiany myśli, dlatego oddana dla publiczności wystawa w sposób retrospektywny porusza najważniejsze zagadnienia związane z historią pieniądza w Polsce.

To idealne miejsce dla ludzi chcących wiedzieć więcej. W przeszłości salony towarzyskie były miejscem spotkań i wymiany myśli politycznych, społecznych oraz artystycznych. Zależy nam na interakcji z publicznością, dlatego komunikujemy się w sposób nowoczesny i niekonwencjonalny. Kontekstem do poznawania jest interaktywna ekspozycja, która za pomocą obrazu, słowa i nowoczesnych technologii prezentuje najważniejsze fakty związane z powstawaniem pieniądza, ewolucją systemu monetarnego oraz dziejów gospodarki.

Licząca ponad 800 mkw. powierzchnia wystawiennicza Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP daje zwiedzającemu możliwość poznania wielu ważnych faktów, odnoszących się bezpośrednio do dziejów pieniądza na ziemiach polskich oraz roli i zadań Narodowego Banku Polskiego, jako centralnego banku państwa. Ekspozycję Salonu tworzą trzy uzupełniające się moduły tematyczne: Sala Polska, Sala NBP z Gabinetem Numizmatycznym i Sala Krakowska.

Najcenniejszym obiektem Gabinetu Numizmatycznego jest bez wątpienia ważąca prawie 12,5 kg i warta około 3 miliony złotych oryginalna sztaba złota! (dokładna wartość 2.919.125 zł). Jest to jedyne miejsce nie tylko w Krakowie, ale w całej Małopolsce, gdzie można ją podziwiać a nawet dotknąć!

Goście przebywający w przestrzeni wystawowej mają poczucie aktywnego obcowania z przeszłością. Dzięki nowoczesnym technologiom kontakt z artefaktami jest realnym doświadczeniem, a zwiedzający stają się jednymi z bohaterów trwającej opowieści, która ma pomóc w interpretacji wielu zjawisk zachodzących w historii polskiej gospodarki. To jedyne w swoim rodzaju zaproszenie do myślenia i poznawania, któremu sprzyja zapewnienie interakcji z elementami wystawienniczymi.

Kraków miasto monarchów, bankierów i twórców potęgi złotego

Osadzenie narracji w kontekście historii Krakowa ukazuje bardzo silny wpływ stolicy Małopolski na losy Rzeczypospolitej. By zaakcentować ten fakt, w przestrzeni wystawienniczej wyodrębniono Salę Krakowską, w której zaprezentowano doniosły wpływ królewskiego miasta i jego wybitnych osobowości, m.in. monarchów, bankierów, ekonomistów, ludzi kultury, sztuki i nauki na kształtowanie się oraz budowanie polskiej gospodarki.

Krakowski Salon Ekonomiczny NBP to miejsce otwarte na nowe idee. Istotną formą działalności Salonu będą organizowane w nim debaty, konferencje i wydarzenia z udziałem naukowców, przedsiębiorców, nauczycieli oraz ludzi kultury i sztuki. Na cele wystawienniczo-edukacyjne przeznaczono ponad 2200 mkw., gdzie do dyspozycji organizatorów wydarzeń specjalnych oddane zostały cztery sale konferencyjne wyposażone w nowoczesny sprzęt multimedialny.

Nowoczesny, multimedialny przekaz - atrakcyjny dla młodych i starszych gości Salonu

Podstawowym celem Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP jest dydaktyka realizowana na najwyższym poziomie z wykorzystaniem nowoczesnych form komunikacji i prezentacji.

Z myślą o uczniach szkół podstawowych i średnich opracowano programy edukacyjne dostosowane do danej grupy wiekowej. Tematy lekcji będą dotyczyły m.in. płacideł i wymiany towarowej w Małopolsce, historii pieniądza kruszcowego i papierowego w dawnej Rzeczypospolitej, symboliki monety, wybitnych osobowości polskiej ekonomii oraz Narodowego Banku Polskiego i jego roli jako banku centralnego państwa.

Celem zajęć edukacyjnych będzie nie tylko zaprezentowanie zasad funkcjonowania i roli banku centralnego, ale również przekazanie szeroko rozumianej wiedzy ekonomicznej. W ramach działalności edukacyjnej Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP organizowane będą cykliczne konferencje, spotkania i dyskusje z udziałem autorytetów z zakresu bankowości, ekonomii, gospodarki i numizmatyki. Uczestnictwo w zajęciach edukacyjnych organizowanych dla zwiedzających indywidualnie oraz grup zorganizowanych jest bezpłatne. Cenną pamiątką dla grup szkolnych, które odwiedzą Krakowski Salon Ekonomiczny, stanie się moneta wydrukowana w technologii 3D.

Zwiedzanie Salonu i udział w zajęciach edukacyjnych są nieodpłatne. Salon można zwiedzać, w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 15. Zwiedzanie i uczestnictwo w zajęciach edukacyjnych jest bezpłatne. Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejsza rezerwację.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej: nbp.pl/kse

Wideo

Materiał oryginalny: Krakowski Salon Ekonomiczny Narodowego Banku Polskiego – miejsce otwarte na spotkania pokoleń - Dziennik Polski

Dodaj ogłoszenie