Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Gala Honorowych Dawców Krwi PCK w Tarnowie. W auli delegatury urzędu wojewódzkiego były odznaczenia i wyjątkowy koncert. Mamy zdjęcia

Andrzej Skórka
Andrzej Skórka
Artur Gawle
Artur Gawle
Krwiodawcy z regionu tarnowskiego zostali uhonorowani w czwartek (23 listopada) podczas uroczystej gali w Tarnowie
Krwiodawcy z regionu tarnowskiego zostali uhonorowani w czwartek (23 listopada) podczas uroczystej gali w Tarnowie Artur Gawle
W czwartek (23 listopada) w auli delegatury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie odbyła się gala Honorowych Dawców Krwi. Podczas wydarzenia odznaczono najbardziej zasłużonych krwiodawców z regionu. Galę uświetnił koncert w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Zobaczcie zdjęcia.

W dniach 22-26 listopada w całej Polsce obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. W 1972 roku ustanowił je PCK, by docenić zasługi honorowych dawców krwi.

Z tej okazji w czwartek (23 listopada) w Tarnowie zorganizowano galę HDK PCK.

Oddanie krwi ratuje życie!

Krew to najcenniejszy lek ratujący życie.

Krew i jej składniki podawane są osobom, u których występują braki krwi i jej składników. Mogą one być następstwem wypadku, zabiegu operacyjnego, zaburzeń krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także u pacjentów z chorobami rozrostowymi i nowotworami, w trakcie i po chemioterapii oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych.

Zapotrzebowanie na krew występuje przez cały rok. Okresowo w ciągu całego roku występują niedobory krwi i jej składników, a najdłużej utrzymują się w okresie wakacyjnym. Jest to spowodowane między innymi większą liczbą wypadków oraz faktem, że krwiodawcy przebywają w tym okresie na urlopach.

Kto może zostać krwiodawcą?

Krwiodawcą można zostać po ukończeniu 18 roku życia.
Inne warunki, które musi spełniać kandydat na krwiodawcę:

 • waga minimum 50 kilogramów
 • w ciągu 6 miesięcy przed oddaniem krwi nie przechodziło się żadnych zabiegów, nie robiło się tatuaży, piercingu, akupunktury
 • nie przyjmuje się żadnych leków
 • dobry, ogólny stan zdrowia

Każdej kobiecie, która oddała co najmniej 5 litrów krwi i każdemu mężczyźnie, który oddał co najmniej 6 litrów krwi oraz każdemu, kto oddał odpowiadającą tej objętości ilość innych składników krwi przysługuje tytuł i odznaka „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”.

Krew jest bezcenna

Za oddaną krew i jej składniki krwiodawca nie otrzymuje pieniędzy. W ramach podziękowania zostały jednak stworzone uprawnienia, będące wyrazem wdzięczności za oddaną cząstkę siebie.

W zależności od uprawnienia dotyczą one honorowych dawców krwi lub dawców z tytułem „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”. Tytuł „Honorowy Dawca Krwi” przysługuje osobie, która została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi i oddała bezpłatnie krew.

Przywileje Honorowych Dawców Krwi:

 • zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew oraz w dniu następnym i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi
 • zwrot kosztów przejazdu do Centru Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
 • posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi lub jej składników o wartości kalorycznej 4.500 kalorii,
 • dawcom rzadkich grup i dawcom, którzy przed pobraniem zostali poddani zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom w celu uzyskania osocza lub surowic diagnostycznych, przysługuje oprócz wymienionych uprawnień ekwiwalent pieniężny za pobraną krew i związane z tym zabiegi,
 • możliwość odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa w danym roku podatkowym.

Dodatkowe przywileje przysługujące Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi:

 • uprawnienie do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach,
 • bezpłatne zaopatrzenie w leki objęte wykazami (leków podstawowych i uzupełniających - według dawnej nomenklatury) do wysokości limitu ceny.

Osobom, które oddały 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych składników może być dodatkowo nadana odznaka „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

Tak wygląda w środku nowy oddział ginekologii w szpitalu Szczeklika w Tarnowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto