MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Z okazji 150 urodzin Jana Szczepanika, tarnowscy krótkofalowcy łączyli się z całym światem sprzed Akademii Nauk Stosowanych [ZDJĘCIA]

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Krótkofalowcy zainstalowali się ze swoją radiostacją na dziedzińcu Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie
Krótkofalowcy zainstalowali się ze swoją radiostacją na dziedzińcu Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie Robert Gąsiorek
We wtorek (10 maja) na dziedzińcu Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie zainstalowali się przedstawiciele tarnowskiego oddziału Polskiego Związku Krótkofalowców. Ich radiostacja nadawała sprzed uczelni z okazji 150. rocznicy urodzin wybitnego wynalazcy Jana Szczepanika.

FLESZ - Od 16 maja koniec stanu pandemii

od 16 lat

Specjalny znak wywoławczy "SN150JS" z okazji rocznicy urodzin Jana Szczepanika w Tarnowie

Tarnowski oddział Polskiego Związku Krótkofalowców aktywnie włączył się w obchody Roku Jana Szczepanika w Tarnowie. Z okazji przypadających 13 czerwca 150 urodzin wynalazcy, krótkofalowcy z Tarnowa uruchomili specjalny znak wywoławczy "SN150JS" pod którym łączą się drogą radiową z całym światem.

- Sławimy polskiego Edisona w różnych częściach globu - podkreśla Zbigniew Wilczyński z tarnowskiego oddziału PZK.

Tarnowscy krótkofalowcy łączą się z ludźmi na całym świecie, nawet królami

We wtorek (10 maja) w Akademii Nauk Stosowanych odbyły się Tarnowskie Dni Elektryka, które także nawiązywały do obchodów Roku Jana Szczepanika. W ramach tego wydarzenia na dziedzińcu tarnowskiej uczelni krótkofalowcy zainstalowali swoją radiostację, przez którą mogli się połączyć z różnymi osobami na całym świecie.

Dodatkowo na swoim stoisku prezentowali zgromadzone przez Zbigniewa Wilczyńskiego radiostacje z czasów II wojny światowej. Można było zobaczyć m.in. urządzenia których używali żołnierze niemieccy, a także małe radiostacje, które alianci zrzucali polskim oddziałom Armii Krajowej.

Nie brakowało również pamiątek, będących potwierdzeniem nawiązanych przez krótkofalowców połączeń z różnymi osobami na całym świecie. Pamiątkami rozmów są przede wszystkim tak zwane QSL-ki, czyli kartki, które wzajemnie sobie przesyłają.

- Są to pamiątki z całego świata, ze wszystkich kontynentów. W sumie mam potwierdzone połączenia z osobami z 336 krajów - opowiada z dumą Zbigniew Wilczyński, któremu raz udało się nawet nawiązać kontakt radiowy z królem Jordanii, który również okazał się zapalonym krótkofalowcem.

Specjalny znak wywoławczy, który został uruchomiony w związku z Rokiem Szczepanika, będzie dostępny do marca przyszłego roku. Każdej osobie, z którą uda się nawiązać kontakt, będzie później wysyłana przygotowana na tą okazję QSL-ka, na której znajdują się informacje o Janie Szczepaniku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto