Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowe psy na służbie w tarnowskiej policji [ZDJĘCIA]

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Dzisiaj przypada Dzień Psa. Z tej okazji prezentujemy zdjęcia wyjątkowych czworonogów, które służą w tarnowskiej policji, pomagając funkcjonariuszom w tropieniu przestępców, wyszukiwaniu materiałów wybuchowych i narkotyków, a także w poszukiwaniach osób zaginionych, zabezpieczaniu imprez masowych i patrolowaniu ulic.

FLESZ - Komu rząd dopłaci do wakacji?

od 16 lat

Czworonożni funkcjonariusze, zanim trafili do służby, musieli spędzić pół roku w Zakładzie Kynologii Policji w Sułkowicach, gdzie przechodzili specjalistyczne szkolenie.

Pod okiem profesjonalnych instruktorów, podczas wielu zajęć teoretycznych i ćwiczeń praktycznych mundurowi wraz ze swoimi czworonożnymi podopiecznymi szkolili umiejętności z posłuszeństwa, pokonywania przeszkód, tropienia śladów, pościgów i obrony, ale także uczyli się współpracy i zaufania, aby stworzyć zgrany duet.

Jak wygląda dzień pracy przewodników psów służbowych i ich podopiecznych?

Pierwsza godzina przeznaczona jest na zabiegi pielęgnacyjne i zabawę, potem odprawa i służba w mieście. Patrolowanie, udział w interwencjach, zasadzkach, blokadach, a także zabezpieczenia imprez masowych takich jak mecze piłkarskie. Psy służbowe ponadto wykorzystywane są w razie nagłych zdarzeń, jak chociażby zaginięcie osoby, tropienie uciekinierów, groźnych przestępców, poszukiwanie ludzkich zwłok – bez względu na porę dnia i nocy - natychmiastowy wyjazd w teren.

Jakie psy nadają się do pracy w policji?

Powinno cechować je dobre zdrowie, stabilność, pewność siebie i odwaga, wyjątkowa odporność na stres, chęć współpracy i bezwarunkowe posłuszeństwo przewodnikowi. Na dalszym etapie pies musi bez trudu pokonywać przeszkody, kontynuować pościg mimo mocno niesprzyjających warunków, bronić swojego partnera oraz posiadać umiejętności ataku.

Tarnowscy motocykliści upamiętnili 80. rocznicę I Transportu...

Preferowane w policji rasy psów

To owczarek niemiecki, owczarek belgijski, labrador, golden retriever, teriery (foksterier i terier rosyjski), rottweiler oraz nowofundland - wodołaz (psy ratownicze).

Jak długo pies może służyć w policji?

Wszystko zależy od jego zdrowia i kondycji, ale uśredniając - 9 lat, z możliwością przedłużenia o kolejny rok. Potem przychodzi czas na zasłużoną emeryturę, którą czworonożni policjanci z reguły spokojnie dożywają w domu swoich przewodników.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto