Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojskowy robot z Tarnowa uzbrojony w wyrzutnię pocisków przeciwpancernych. Małżeństwo Peruna z Piratem okazało się strzałem w "10"

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Próby ogniowe z udziałem Peruna i Pirata przeprowadzone zostały pod koniec grudnia na poligonie w Nowej Dębie
Próby ogniowe z udziałem Peruna i Pirata przeprowadzone zostały pod koniec grudnia na poligonie w Nowej Dębie Archiwum ZMT Tarnów
Skonstruowany między innymi przez naukowców z Zakładów Mechanicznych w Tarnowie bezzałogowy pojazd kołowy do zadań rozpoznawczych i bojowych został uzbrojony w wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych Pirat . Przeprowadzone na poligonie próby ogniowe z udziałem Peruna, bo takie imię nosi wojskowy robot, zakończyły się sukcesem.

Perun z Tarnowa nową siłą rażenia

Podstawowe uzbrojenie robota stanowi zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z karabinem maszynowym kalibru 7,62 mm lub 12,7 mm, oraz nieletalne, czyli nie powodujące śmierci systemy odstraszania.

- Dzięki otwartej konfiguracji jesteśmy w stanie włączać Peruna do systemów nadrzędnych oraz integrować różne rodzaje uzbrojenia czy też dodatkowe czujniki – wyjaśnia Damian Jarosz, kierownik projektu.

Pod koniec grudnia odbyły się próby ogniowe na poligonie w Nowej Dębie, podczas których robot został zintegrowany z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych Pirat, służących do niszczenia czołgów i innych wozów bojowych przeciwnika, co znacznie zwiększyło siłę ognia platformy. Wystrzelony z Peruna pocisk trafił w cel położony na odległości około kilometra, dolatując do niego w czasie ok. 4 sekund.

- Tym samym Perun stał się pierwszym w Polsce uzbrojonym robotem, który umożliwia prowadzenie skutecznego i bezpiecznego ognia z karabinów maszynowych oraz ppk Pirat – mówi Damian Jarosz.

Będą kolejne próby z udziałem robota z Tarnowa?

Jak dodaje sukcesem jest również fakt konsolidacji środowiska wojskowego, naukowego i polskiego przemysłu wokół tematyki robotów bojowych. Zdobyta w trakcie realizacji projektu wiedza pozwoli na dalszy rozwój w zakresie bezzałogowych uzbrojonych platform lądowych.

System „Autonomicznego pojazdu kołowego z modułem uzbrojenia do zadań rozpoznawczych i bojowych” w całości został opracowany przez konsorcjum przemysłowo-naukowe, które tworzą młodzi naukowcy z Zakładów Mechanicznych „Tarnów” S.A., Stekop S.A. oraz Wojskowej Akademii Technicznej.

Niewykluczone, że za kilka lat, robot bojowy z Tarnowa, będzie wspierał polskich żołnierzy. Pojazd ten może być z powodzeniem użyty w misjach tzw. „3 x N”: nudnych, niedostępnych i niebezpiecznych dla człowieka. Potrafi bowiem czuwać na wyznaczonym stanowisku długimi godzinami, bez względu na porę dnia czy warunki pogodowe. W odróżnieniu od człowieka, nie męczy się, nie odczuwa strachu, nie wpada w panikę. Może również pełnić rolę wysuniętego obserwatora, a dzięki zastosowanym sensorom jest w stanie wykryć obecność nieprzyjaciela lub próbę ingerencji w robota i automatycznie podjąć odpowiednie działania.

"Perun" ma uniwersalną podstawę, która pozwala zamontować na nim niemal wszystko. Jest m.in. zdolny do gaszenia pożarów, czy realizacji celów logistycznych

FLESZ - Co dalej z pracą zdalną? Ekspert nie pozostawia złudzeń: Firmy wolą wrócić do swoich siedzib

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto