Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkie poszukiwania złóż gazu ziemnego w Tarnowie i sąsiednich gminach. Specjalistyczny sprzęt, odwierty i tysiące czujników w terenie

Paweł Chwał
Paweł Chwał
W mieście Tarnów wykorzystywane będą pojazdy typu UNIVIB służących do wzbudzania fal sejsmicznych
W mieście Tarnów wykorzystywane będą pojazdy typu UNIVIB służących do wzbudzania fal sejsmicznych Geofizyka Toruń
Tarnów i sąsiadujące z miastem gminy są obecnie terenem zakrojonych na szeroką skalę badań, które mają wykazać, czy na tym terenie znajdują się pokłady gazu ziemnego. Poszukiwania obejmą zarówno tereny ogólnodostępne, jak i działki prywatne. W wielu miejscach pojawiają się specjalistyczne maszyny do wzbudzania fal sejsmicznych oraz czujniki rejestrujące drgania.

Wielkie poszukiwania gazu:

  1. Falami sejsmicznymi poszukują gazu w Tarnowie i okolicy
  2. Gdzie w regionie tarnowskim będą generowane drgania?
  3. Poszukiwania krajowych pokładów gazu bezpieczne dla budynków

Zapowiadane od kilku tygodni przygotowania do poszukiwań złóż gazu ziemnego w Tarnowie i okolicy już się rozpoczęły. Od kilku dni zwłaszcza w południowej części miasta, wokół Góry św. Marcina, jak również na niej samej można spotkać samochody i pracowników Geofizyki Toruń, która prowadzi badania.

Falami sejsmicznymi poszukują gazu w Tarnowie i okolicy

W wielu miejscach wykonane zostały już otwory pomiarowe, oznaczone niebieskimi wstążkami, w których umieszczone zostaną niewielkie (10 na 10 cm) specjalne, nodalne czujniki drgań. Na terenie Tarnowa planowane jest rozlokowanie 3140 takich czujników, a na całym projekcie 33 960.

- Badania polegać będą na wysyłaniu w głąb ziemi fal sejsmicznych, które odbijają się od głębokich warstw geologicznych. Zebrane dane, uwzględniające między innymi czas od wysłania fali do jej powrotu na powierzchnię, po obróbce komputerowej i interpretacji, pozwalają rozpoznać i opisać budowę geologiczną badanego rejonu – wyjaśnia Maciej Stawinoga, rzecznik prasowy spółki Geofizyka Toruń.

Gdzie w regionie tarnowskim będą generowane drgania?

Jak dodaje, w pewnym uproszczeniu, można porównać sejsmiczne badania geofizyczne do badania USG. Są to delikatne drgania, które generowane są za pomocą zestawu specjalistycznych maszyn samobieżnych typu UNIVIB, które są miniwibrosejsami.

Badania w najbliższych dniach prowadzone będą w Tarnowie i okolicznych gminach:

  • Skrzyszowie,
  • Pleśnej,
  • Wojniczu,
  • Wierzchosławicach,
  • gminie Tarnów

Poszukiwania krajowych pokładów gazu bezpieczne dla budynków

Jak zapewniają w Geofizyce Toruń, pomiary mają być prowadzone w bezpiecznej odległości od budynków i innej infrastruktury.

- Wjazd pojazdów na teren prywatny będzie ograniczony do minimum, a zdecydowana większość przejazdów będzie się odbywała po istniejących drogach – zapewnia Maciej Stawinoga.

Podobne poszukiwania gazu metodą sejsmiczną były już prowadzone m.in. na Pomorzu, w Wielkopolsce, ale także w rejonie Oświęcimia oraz Gorlic w Małopolsce.

Wraz z ukróceniem dostaw gazu z Rosji coraz głośniej mówi się o zintensyfikowaniu poszukiwań nowych złóż w Polsce. Krajowe wydobycie zaspokaja bowiem obecnie tylko około jednej piątej naszego zapotrzebowania na gaz.

Kolejny krok krok do reparacji dla Polski

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto