Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki przewodnik po Zawalu

(J)
Od kilku już lat pojawiają się, staraniem grupy miłośników miasta, kolejne tomy Wielkiego Przewodnika po Tarnowie. Właśnie ukazała się ósma część tej niezwykłej pracy, opisująca tzw. Zawale.

Od kilku już lat pojawiają się, staraniem grupy miłośników miasta, kolejne tomy Wielkiego Przewodnika po Tarnowie. Właśnie ukazała się ósma część tej niezwykłej pracy, opisująca tzw. Zawale.

To już kolejny tom poświęcony właśnie Zawalu. Tym razem opis historii ulic. domów i postaci dawnych znamienitych tarnowian, mieszkających tu, albo związanych pracą czy pasją z tą dzielnicą, rozpoczyna się od ulicy Ustronnej - obecnie Brodzińskiego. Jak donosi jeden z autorów ,Przewodnika" Stanisław Potępa ulica Ustronna długo nazywana była ulicą ,Dziewiczą", a to z tego powodu, że przez długi czas ,ulicy tej nie dotknął nidgdy szuter, ani nie zhańbiła aresztancka łopata. Przy obecnej słocie przedstawia jedną wielką kałużę, pełną przepastnych wybojówÉ". Osobny rozdział poświęcono tworzeniu się w Tarnowie Straży Pożarnej, początkowo złożonej wyłącznie z ochotników. Swoją pierwszą stałą siedzibę strażacy mieli właśnie przy dzisiejszej ulicy Brodzińskiego.

Wśród autorów poszczególnych rozdziałów ósmego tomu ,Przewodnika" znajdujemy m. in. Grzegorza Kubackiego (pisał o szkole męskiej im. K. Brodzińskiego oraz o III Gimnazjum i Liceum im. Adama Mickiewicza), Wiktorię Knapik-Czosnek (o tarnowskiej straży pożarnej (ks. Ryszarda Radonia (przedstawił historię Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich ,Praca"), Zbigniewa Gomołę (o początkach tarnowskiej fotografii amatorskiej i artystycznej) czy Kazmierza Bańburskiego piszącego o tarnowskiej poczcie. Stanisław Potępa przedstawił historię m. in. emigracji żydowskiej z Tarnowa, polityków żydowskich czy ulicy Mickiewicza i Goldhammera.

Choć książka została starannie wydana, to jednak szkoda, że nie znalazło się w niej miejsce chociażby na indeks nazwisk czy bibliografię. Mimo jednak tych drobnych uchybień, każdy miłośnik Tarnowa powinien się w ten kolejny tom zaopatrzyć. Niewątpliwą zaletą ,Przewodnika" jest to, że nie ogranicza się on jedynie do prostego zestawienia domów i ulic, ale opisuje niezwykle czasem ciekawe i poplątane historie osób i instytucji związanych z miastem. Jako plus należy także uznać kilkaset oryginalnych fotografii ilustrujących opisywane historie.

Ósmy tom wydało wspólnie Tarnowskie Towarzystwo Kulturalne i Muzeum Okręgowe. Tam też można książkę nabyć. Wkrótce pojawić się ma także w tarnowskich księgarniach.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto