Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ważą się losy gazowniczej firmy z Pogórskiej Woli

Andrzej Skórka
W gazowniczej spółce wciąż panuje niepewność. Wiele powinno się wyjaśnić pod koniec miesiąca
W gazowniczej spółce wciąż panuje niepewność. Wiele powinno się wyjaśnić pod koniec miesiąca Grzegorz Dembiński
Za kilka tygodni spółka PGNiG Technologie zamierza wprowadzić w życie plany restrukturyzacyjne. Od początku mocno zagrażały one załodze Zakładu Remontowego Urządzeń Gazownictwa w Pogórskiej Woli koło Tarnowa. Niedawne stanowisko w tej sprawie ministra skarbu daje jednak nadzieję, że zmiany dla ZRUG nie okażą się aż tak dotkliwe, jak się na to zanosiło pierwotnie.

ZRUG to firma z kilkudziesięcioletnią historią. Do niedawna przynosiła spore zyski. Dobra passa skończyła się jednak w momencie włączenia jej niespełna rok temu w skład PGNiG Technologie. Kilka miesięcy później zarząd tej spółki ujawnił restrukturyzacyjne plany. Głównie kosztem ZRUG. Podtar-nowski zakład miało czekać połączenie z Naftomontażem Krosno. Straciłby tym samym samodzielność i rangę oddziału.

- Celem prowadzonej restrukturyzacji nie jest zaprzestanie działalności któregokolwiek z oddziałów ani jakiejkolwiek z dziedzin, w których oddziały się specjalizują - stwierdza tymczasem minister skarbu Mikołaj Budzanowski, w odpowiedzi na interpelację posła Roberta Wardzały.

Czy oznacza to korektę planów PGNiG Technologie? W spółce nie udało nam się na razie poznać ostatecznej ich wersji. Wiadomo natomiast, że zarząd przyjedzie na rozmowy z załogą pod koniec miesiąca.
- Cały czas mamy jeszcze nadzieję, że ZRUG uda się uratować - komentuje Romuald Jewuła, szef delegatury NSZZ "Solidarność" w Tarnowie.

Załoga zakładu obawiała się likwidacji nawet co trzeciego z około 300 etatów. W oddziałach PGNiG Technologie w Pogórskiej Woli i Krośnie pracuje w sumie 581 osób. Według informacji ministra Budzanowskiego, restrukturyzacja oznaczać będzie w sumie likwidację 58 stanowisk pracy w obydwu oddziałach.

Poseł Wardzała podkreśla, że PGNiG Technologie skuteczniej obniżyłaby swoje koszty, gdyby centralę spółki przeniesiono z Warszawy do jednego z miast na południu kraju. A najlepiej do Tarnowa. - Spowodowałoby to natychmiastowe i stałe obniżenie kosztów funkcjonowania spółki, a w szczególności kosztów obsługi zarządu spółki - twierdzi parlamentarzysta.

Podkreśla, że w Tarnowie znajduje się już Centrum Informatyczne, Centrum Zarządzania Personelem i Centrum Księgowości PGNiG Technologie. O rozważenie ulokowania się tu także władz spółki zwrócił się już do ministra skarbu. Odpowiedzi z resortu na razie się nie doczekał.



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto