Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Tarnowie brakuje rodzin zastępczych. MOPS w Tarnowie na plakacie umieszcza zdjęcia dzieci oraz ich ukryte marzenia i pragnienia

Paulina Marcinek-Kozioł
Paulina Marcinek-Kozioł
Na karteczkach dzieci wyrażają ukryte pragnienia i marzenia swoich rówiesników, przebywających w placówkach opiekuńczych w Tarnowie
Na karteczkach dzieci wyrażają ukryte pragnienia i marzenia swoich rówiesników, przebywających w placówkach opiekuńczych w Tarnowie archiwum MOPS w Tarnowie
W Tarnowie brakuje rodzin zastępczych. Na nowy dom czeka w mieście kilkadziesiąt dzieci. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej postanowił ruszyć z niecodzienną akcją. Publikuje zdjęcia dzieci, które piszą o ukrytych marzeniach i pragnieniach swoich rówiesników.

FLESZ - Nie będzie elektrowni atomowej? PGE się wycofuje

Obecnie w Tarnowie w placówkach opiekuńczych przebywa kilkadziesiąt dzieci i młodzieży, które czekają na nowy dom. Wśród nich kilkoro z nich jest w wieku poniżej 10 lat i powinno jak najszybciej trafić do rodziny zastępczej.

- Chcielibyśmy, aby wszystkie znalazły dom, w którym znajdą opiekę i miłość, ale w pierwszej kolejności szukamy go dla najmłodszych – mówi Agnieszka Balawejder, kierownik Działu ds. Pieczy Zastępczej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Tarnowie.

Pomysłowa akcja MOPS w Tarnowie

Tarnowski MOPS postanowił zachęcić mieszkańców do rodzicielstwa zastępczego i ruszył z nową akcją. Uruchomił własną stroną na Facebooku „Organizator rodzinnej pieczy zastępczej w Tarnowie”. Na plakacie, który pojawia się na fanpagu umieścił zdjęcia dzieci, które w ręku trzymają karteczki. Na nich napisane jest to czym marzą, czego pragną m.in.: „Kiedy mnie pokochasz”, „Pobawisz się ze mną”, „Pójdziesz ze mną na spacer”, „Wciąż na Ciebie czekam”.

- Są to zdjęcia dzieci naszych pracowników, a nie tych, które przebywają placówkach. Wizerunków tamtych ze względu na często nieuregulowaną sytuację prawną nie możemy opublikować. Pomyśleliśmy, że w ten sposób możemy zachęcić wielu ludzi do bycia rodzinami zastępczym – podkreśla Agnieszka Balawejder.

Kandydaci na rodziców zastępczych muszą przejść odpowiednie procedury i szkolenia. Standardowa trwa trzy miesiące, a w trybie pilnym dzieci mogą trafić do rodziny zastępczej nawet w ciągu niespełna dwóch. Rodziną zastępczą może być zarówno osoba samotna jak i małżeństwo. Wśród wymogów, które muszą spełnić są m.in. niekaralność, posiadanie odpowiednich warunków mieszkaniowych, zaświadczenie od lekarza pierwszego kontaktu, że nie ma przeciwwskazań medycznych, żeby pełnili funkcję rodzica zastępczego.

Obecnie w Tarnowie jest około 70 rodzin zastępczych, w których przebywa około 90 dzieci.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto