Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W środku nocy w Tarnowie lampy na ulicach już nie gasną

Paweł Chwał
Paweł Chwał
W Tarnowie jest ponad dziesięć tysięcy latarni ulicznych. Wszystkie świecą już przez całą noc
W Tarnowie jest ponad dziesięć tysięcy latarni ulicznych. Wszystkie świecą już przez całą noc Paweł Chwał
Wszystkie lampy oświetlenia ulicznego w Tarnowie nie gasną już o północy, tylko świecą do rana, dopóki nie zaczyna świtać. To konsekwencja przeprogramowania urządzeń sterowniczych odpowiedzialnych za pracę ponad ośmiu tysięcy miejskich latarni, które należą do Tauronu.

FLESZ - Abonament RTV nie będzie ściągany od dłużników?

od 16 lat

Lampy od kwietnia, w związku z pandemią koronawirusa i pustkami na ulicach, gasły o północy i nie świeciły do 4 nad ranem. Wraz z odmrażaniem i przywracaniem życia w mieście, również nocnego, na przełomie maja i czerwca prezydent zdecydował o przywróceniu nocnego oświetlenie ulic w Tarnowie.

Tauron postawił warunki

Od ręki włączono lampy, zamontowane na ok. dwóch tysiącach słupów, należących do miasta oraz na 500 latarniach w Mościcach, których właścicielem jest Grupa Azoty. Problem pojawił się jednak w przypadku największej grupy – ponad ośmiu tysięcy latarni, którymi zarządza Tauron.

Bo o ile miasto i Azoty przeprogramowały lampy oświetleniowe na nowy tryb zdalnie, to operacja taka okazała się dużym problemem dla spółki energetycznej. Firma tłumaczyła, że w przypadku ich latarni cały proces musi odbyć się ręcznie, a to oznaczało konieczność dokonania zmian czasów świecenia lamp w ponad 200 szafkach sterowniczych. Tauron zaproponował, że jest w stanie to zrobić, ale pod warunkiem, że miasto zapłaci za tę „usługę” ponad 23 tysiące złotych, a kiedy miasto oponowało cenę tę obniżył do 19 tys. zł.

- To była cena z kosmosu. Postanowiliśmy znaleźć inne rozwiązanie – mówi Artur Michałek, dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji w tarnowskim magistracie.

Znaleźli tańszą ofertę

Miasto zrobiło rozeznanie rynku i znalazło firmę, która zgodziła się wyręczyć Tauron i przywrócić poprzednie ustawienia oświetlenia ulicznego za kwotę ok. 3 tysięcy złotych. - Poinformowaliśmy Tauron o tej ofercie i przesłaliśmy im namiary na tego podwykonawcę. W efekcie kilka dni temu urządzenia zostały przeprogramowane a lampy nie wyłączają się już o północy, tylko świecą do rana – tłumaczy Artur Michałek.

Miasto na wyłączeniu lamp w środku nocy zaoszczędziło przez dwa i pół miesiąca ok. 120 tys. zł.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto