Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Janowicach k. Tarnowa wybudowano dom przyszłości. Energię czerpie z natury: za ogrzewanie i ciepłą wodę nie trzeba w nim płacić [ZDJĘCIA]

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Dom, który stanął w Janowicach to modelowy przykład budownictwa pasywnego, które jest przyjazne środowisku i... kieszeni
Dom, który stanął w Janowicach to modelowy przykład budownictwa pasywnego, które jest przyjazne środowisku i... kieszeni Archiwum
Nie ma w nim kominów i tradycyjnego pieca, a energia potrzebna do ogrzania budynku oraz ciepłej wody w pełni pozyskiwana jest z natury. Mowa o wybudowanym w Janowicach koło Tarnowa małopolskim modelowym domu pasywnym.

Dom w Janowicach pełen nowoczesnych rozwiązań

Dom ma duże przeszklenia, aby uzyskać jak największe zyski z promieni słonecznych, a okna są szczelnie połączone ze ścianą i nie można ich otwierać. To pozwala do zera zminimalizować straty. Dodatkowe ocieplenia i warstwy izolacyjne w efekcie sprawiają, że budynek jest jak termos.

Ogrzewanie i prąd zapewniają urządzenia fotowoltaiczne. Pompa ciepła pobiera energię z otoczenia i wprowadza ją do środka. Ten bardzo ekonomiczny w użytkowaniu dom wyposażony jest w automatyczną filtrację i wentylację powietrza. Dzięki tym rozwiązaniom nie ma w nim kominów. Jest praktycznie bezobsługowy.

- Energia zużyta na potrzeby ogrzewania, ciepłej wody czy chłodzenia bilansuje się z energią produkowaną z własnej instalacji. Dzięki temu nie trzeba płacić rachunków – podkreśla Paweł Radziszewski, przedsiębiorca branży informatycznej z Tarnowa, który wybudował ten nowoczesny dom w Janowicach.

Modelowy przykład budownictwa pasywnego

Budynek zaprojektowany został jako mieszkalny, jednorodzinny. Ma 122 metrów powierzchni. W środku zamontowana jest pompa ciepła, system odzysku ciepła – rekuperator i panele fotowoltaiczne, a sama konstrukcja budynku wykonana jest z nowoczesnych materiałów budowlanych minimalizujących ryzyko powstania tzw. mostków termicznych, którymi ucieka najwięcej ciepła.

- Koszty budowy były droższe o jakieś 20 procent względem tradycyjnego domu, ale biorąc pod uwagę kwoty, które uda się zaoszczędzić na rachunkach, powinny się one zwrócić za 5-6 lat - mówi właściciel.

Paweł Radziszewski wygrał konkurs ogłoszony przez województwo małopolskie na innowacje w budownictwie. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dom na razie nie będzie zamieszkany. Pełnić ma rolę modelową. Odbywać się w nim będą warsztaty i spotkania informacyjne, promujące energooszczędne rozwiązania zwłaszcza wśród uczniów szkół średnich i technicznych z Małopolski, a zainteresowani będą mogli zobaczyć ich efekty od środka.

FLESZ - Jaka pogoda na drugą połowę wakacji?

od 16 lat
Okazje

Zobacz zabawki ogrodowe dla dzieci

Materiały promocyjne partnera

Zobacz zabawki do wody dla dzieci

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto