Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urzędnicy przyjmą wojniczan w pałacu

Paweł Chwał
fot. Paweł Chwał
Wojnicki urząd gminy jest ciasny i niedostępny. Idealna siedziba niszczeje w parku Dąmbskich. Urokliwy pałac z okalającym go parkiem mógłby być wizytówką Wojnicza, ale na razie wymaga generalnego remontu

Zabytkowy pałac Dąmbskich przechodzi w ręce gminy. Jest duża szansa na to, aby niszczejący położony w urokliwym parku budynek odzyskał swój dawny blask, a mieszkańcy Wojnicza zyskali wreszcie reprezentacyjną siedzibę dla urzędu miasta i gminy.

Urzędnicy wprawdzie nie szybko przeniosą się do nowej siedziby, ale pierwszy krok ku temu został zrobiony. Po uchwale intencyjnej wojnickich radnych w sprawie przejęcia pałacu na sprzedaż budynku wraz z okalającym go 7-hektarowym parkiem zgodzili się w miniony piątek radni powiatowi.

- Nam ten budynek, po tym jak wyprowadził się z niego internat, do niczego nie był potrzebny. Sprzedajemy go po mocno zaniżonej cenie na mocy porozumienia z gminą Wojnicz - wyjaśnia Mirosław Banach, wicestarosta tarnowski.
W rękach powiatu wciąż pozostawać będzie obecna siedziba zespołu szkół wraz z boiskiem sportowym oraz internatu z kotłownią na biomasę ogrzewającą kompleks budynków.

- To nam w zupełności wystarczy - twierdzi wicestarosta.
Wojnicki urząd miasta i gminy mieści się obecnie w ciasnych, położonych na piętrze, a przez to kompletnie niedostępnych dla niepełnosprawnych, pomieszczeniach przy Rynku.

- Możemy pochwalić się bogatą historią, tymczasem siedzibę urzędu gminy mamy chyba najgorszą spośród wszystkich samorządów w regionie - przyznaje burmistrz Jacek Kurek. Zdaje sobie sprawę z tego, że doprowadzenie zapuszczonego pałacu i okalającego go parku do przyzwoitego stanu pochłonąć może nawet kilkanaście milionów złotych. Pieniędzy na ten cel chce szukać w różnych funduszach unijnych, m.in. przez lokalną grupę działania. Gmina kupuje kompleks za 1,2 mln zł, przy czym spłata całej sumy rozłożona została w ratach na pięć lat. W planach jest m.in. odmulenie znajdujących się w parku stawów.

- Od zawsze byłem orędownikiem takiego rozwiązania, bo nikt lepiej nie zadba o ten obiekt niż gospodarz gminy, na terenie której on stoi - mówi Andrzej Cetera, dyrektor służby ochrony zabytków w Tarnowie. Jak dodaje, adaptacja pałacu pod urząd, co go szczególnie interesuje, nie powinna się wiązać z ingerencją w oryginalny wygląd budynku i układ pomieszczeń.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Ukradł wóz strażacki, żeby zobaczyć narzeczoną
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy
Skok do celu Adama Małysza: czytaj wszystko o ostatnim występie najlepszego polskiego skoczka

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto