Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uratowano zabytkowy dwór pod Tarnowem. W odbudowanym Małym Domku w Koszycach Małych powstanie Centrum Historii i Sztuki

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Prace przy odbudowie dawnego dworu w Koszycach Małych zmierzają już do finału, ale na otwarcie w nim muzeum trzeba będzie poczekać dłużej
Prace przy odbudowie dawnego dworu w Koszycach Małych zmierzają już do finału, ale na otwarcie w nim muzeum trzeba będzie poczekać dłużej Paweł Chwał
Dawny dwór Maschlerów w Koszycach Małych, w którym przez lata znajdował się klasztor urszulanek oraz kaplica zyska nowe życie za sprawą Centrum Historii i Sztuki. Zabytkowy, bardzo zniszczony budynek jest odbudowany. Gmina Tarnów otrzymała dodatkowe środki na ten cel.

Kolejne wsparcie dla gminy Tarnów na ratowanie byłego dworu w Koszycach Małych

Ponad stuletni budynek w ostatnich latach chylił się ku ruinie. Opuszczony, omal doszczętnie nie spłonął w 2020 roku, gdy w środku nocy wybuchł w nim pożar. To właśnie po tym zdarzeniu gmina Tarnów postanowiła podjąć zdecydowane działania, aby uratować zabytek.

Wyceniane na 5 milionów złotych szeroko zakrojone prace budowlano-remontowe rozpoczęły się przed rokiem dzięki pozyskanemu przez samorząd dofinansowaniu z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Rządowe wsparcie wyniosło prawie 2,5 mln zł.

Teraz okazało się, że gmina może liczyć na kolejny zastrzyk finansowy w realizacji tego zadania. To 300 tys. zł ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Programu Ochrony Zabytków.

- Pieniądze te pozwolą na obniżenie wkładu własnego, co przełoży się na oszczędności  dla gminnego budżetu – mówi wójt Grzegorz Kozioł.

Gmina jednocześnie planuje wystąpić z kolejnym wnioskiem do ministerstwa na refundację pozostałej części wkładu własnego z Programu Ochrony Zabytków, jak tylko ogłoszony zostanie nowy nabór wniosków.

Nowe muzeum regionalne. Co się w nim znajdzie?

W odbudowanym dworku powstanie obiekt muzealno-kulturalny, w którym pielęgnowana będzie pamięć historyczna i kulturowa regionu tarnowskiego. W koszyckim Centrum Historii i Sztuki prezentowane mają być m.in. pamiątki regionalne ukazujące dziedzictwo kulturowe lokalnego folkloru.

Prace prowadzone są pod nadzorem konserwatora. Odnowiony będzie nie tylko budynek dawnego dworu, ale zagospodarowane zostanie również jego otoczenie, dzięki czemu Koszyce małe zyskają nowe, pięknie zagospodarowane miejsce obok oddanego kilka lat temu centrum wsi. Finał inwestycji nastąpić ma jeszcze w tym roku, ale - jak mówi wójt - to nie oznacza, że od razu zacznie w nim działać Centrum Historii i Sztuki.

- Musimy dobrze przemyśleć, jak to miejsce urządzić i jaką rolę będzie pełnić. Trzeba będzie je wyposażyć, a do tego potrzebne będą między innymi różnego rodzaju eksponaty, które tez musimy pozyskać. Jest pomysł, aby zainteresować lokalnych artystów, by użyczyli nam część swoich prac, aby mogły być w tym nowym miejscu na stałe eksponowane
- wyjaśnia Grzegorz Kozioł.

Ciekawa jest historia odbudowywanego budynku. Został wybudowany na przełomie XIX i XX wieku na zamówienie Hirscha Maschlera, dzierżawcy tarnowskiej rzeźni miejskiej. W 1917 roku dwór zakupiły siostry Urszulanki, urządzając w nim niewielki klasztor, który mieszkańcy nazywali Małym Domkiem. Przebudowano wówczas istniejący w dworku żydowski dom modlitwy na kaplicę z sygnaturką, w której odprawiane były msze św., kiedy Koszyce nie miały jeszcze własnego kościoła. Dodatkowo przy klasztorze zakonnice prowadziły przedszkole, do którego uczęszczało wielu mieszkańców miejscowości. W schyłkowym okresie znajdowały się w nim mieszkania socjalne gminy Tarnów.

Nowa atrakcja turystyczna hitem wakacji 2023 w Tarnowie!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto