MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Wałowa w Tarnowie od 30 lat jest reprezentacyjnym deptakiem w mieście. Kiedyś jeździły po niej samochody i autobusy

Paweł Chwał
Paweł Chwał
30 lat temu zakończyła się przebudowa ulicy Wałowej. W miejscu asfaltowej drogi, po której jeździły samochody, powstał reprezentacyjny miejski deptak
30 lat temu zakończyła się przebudowa ulicy Wałowej. W miejscu asfaltowej drogi, po której jeździły samochody, powstał reprezentacyjny miejski deptak Paweł Topolski/Paweł Chwał
Niektórzy pamiętają, jak na Wałowej była asfaltowa jezdnia i odbywał się na niej normalny ruch samochodów i komunikacji miejskiej. Zmieniło się to równo 30 lat temu. 1 maja 1993 roku, po trwającym dwa lata remoncie oddano do użytku nową Wałową, która w międzyczasie zmieniła się w deptak. I taką rolę pełni do dzisiaj.

Ulica Wałowa w Tarnowie zmieniała się przez wieki

Ulica wytyczona została pod koniec XVIII wieku wzdłuż likwidowanych wówczas murów miejskich, które zachowane zostały jedynie w niewielkich fragmentach. Jej zabudowę stanowią przede wszystkim kamienice czynszowe z XIX w. i początku XX w. budowane w miejscu wyburzonych fortyfikacji.

Wałowa łączy ulice: Lwowską, Szeroką i Bramę Pilzneńską z placem Sobieskiego, ulicą Krakowską, Katedralną oraz Targową. W pierwszej połowie ub. stulecia kursował po niej tarnowski tramwaj. Później ulica stanowiła północną obwodnicę Starego Miasta dla przemieszczających się ze wschodu na zachód.

To, jak ulica wówczas wyglądała można zobaczyć m.in. na filmie na serwisie You Tube, nagranego w 1987 roku, kiedy do Tarnowa przyjechał Jan Paweł II.

Reprezentacyjny miejski deptak

Droga ostatecznie zamknięta została dla samochodów w kwietniu 1991 roku wraz z rozpoczętą przebudową, której efektem było przemianowanie jej na deptak. Nową Wałową otwarto 1 maja 1993 roku. Przy styku z ul. Józefa Piłsudskiego (obecnie pl. Ofiar Katynia), gdzie kiedyś można było zjechać samochodem, powstały szerokie schody z fontanną.

W ostatnich latach, za sprawą małej architektury i dodatkowych klombów, reprezentacyjny deptak zyskał nowy wygląd. Wcześniej pojawiły się na niej, pomnik gen. Józefa Bema, Ławeczka Poetów, rzeźba Romana Brandstaettera z fajką, a także tablica informująca o kursującym tędy tramwaju. Przy Wałowej powstał skwer z pomnikiem Władysława Łokietka, a dzięki wyburzeniu jednej z kamienic odsłonięta została zabytkowa baszta.

Wałowa jako deptak sprawdza się również doskonale, jako miejsce dla letnich ogródków, których coraz więcej powstaje na ulicy za sprawą funkcjonujących przy niej restauracji i kawiarni.

Zobaczcie, jak wyglądała Wałowa, kiedy jeszcze nie była deptakiem! Zdjęcia archiwalne pochodzą z albumów Marka Tomaszewskiego oraz ze strony Nostalgikon.pl, czyli cyfrowego albumu wspomnień tarnowian. Fotografie remontu ulicy, sprzed 30 laty, to dzieło tarnowskiego fotografa i dokumentalisty historii miasta Pawła Topolskiego. Były prezentowane m.in. podczas wystawy zdjęć Tarnowa z lat 90, pokazujących zmiany, które zaszły w krajobrazie miasta od tego czasu.

Dzień Otwarty w II LO pełen niespodzianek dla odwiedzających

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto