MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Uchodźcy z Ukrainy zyskali własne miejsce w Tarnowie. Centrum integracji to odpowiedź na ich konkretne problemy i potrzeby

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Centrum Integracji Ukraińskiej otwarto w kamienicy przy pl. Kazimierza Wielkiego w Tarnowie. Placówka powstała z inicjatywy diecezji tarnowskiej. Poświęcił je bp Andrzej Jeż
Centrum Integracji Ukraińskiej otwarto w kamienicy przy pl. Kazimierza Wielkiego w Tarnowie. Placówka powstała z inicjatywy diecezji tarnowskiej. Poświęcił je bp Andrzej Jeż Ks. Marian Kostrzewa/Portal Diecezji Tarnowskiej
W Tarnowie otwarto Centrum Integracji Ukraińskiej. Nowa placówka, która powstała z inicjatywy diecezji tarnowskiej pełnić ma różnego rodzaju funkcje, zapewniając wielowymiarowe wsparcie dla obywateli Ukrainy, którzy zamieszkali w naszym kraju.

Nowe centrum w Tarnowie powstało z potrzeby serca

Centrum Integracji Ukraińskiej ,,Z potrzeby serca" otwarte zostało uroczyście w czwartek (20 kwietnia) przy placu Kazimierza Wielkiego - w budynku tarnowskiej kurii.

- Nowej placówce przyświeca idea adaptacji obywateli Ukrainy dotkniętych skutkami toczącej się w ich kraju wojny w nowych polskich realiach, oraz stworzenie dla nich miejsca spotkań w przyjaznej, domowej atmosferze – tłumaczy Adriana Hajduk, koordynator projektu.

W Centrum uchodźcy z Ukrainy będą mogli korzystać z różnorakich zajęć edukacyjnych, a zwłaszcza z lekcji języka polskiego, oraz kompleksowej pomocy w nauce dla dzieci i młodzieży, a także warsztatów artystycznych i naukowych, zajęć kulinarnych, sportowych i rekreacyjnych, wieczorów kultury ukraińskiej i polskiej, a nawet wspólnych wycieczek turystycznych i krajoznawczych. Placówka zapewniać będzie także opiekę duchową i wsparcie psychologiczne.

- Z jednej strony jest to wyraz naszej duchowej troski o konkretnych ludzi, którzy przebywają w diecezji tarnowskiej. Z drugiej strony jest to nasza odpowiedź na ich konkretne problemy i potrzeby, żeby mogli normalnie funkcjonować, budować relacje i twórczo angażować się w budowanie społeczeństwa, którego są teraz częścią – podkreśla bp Andrzej Jeż, ordynariusz tarnowski.

Biskup Tarnowski zaznaczył, że inicjatywa ta spotkała się z dużym entuzjazmem, a poczucie solidarności i wspólnoty przekłada się na wiele ofert wsparcia i pomocy.

Uchodźcy długo nie mogli się rozstać po mszach św. Teraz mają miejsce do spotkań

Inicjatywa ta zrodziła się z licznych obserwacji potrzeb uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w naszej diecezji.

- Widzieliśmy, z jakimi trudnościami borykają się już tutaj na miejscu: traumatyczne doświadczenie wojny, ucieczka, nowy, obcy świat, nieraz także przytłaczający brak perspektywy na przyszłość. Zauważało się też wielką potrzebę wspólnoty wzajemnego wsparcia, kontaktu z własnymi rodakami. Widać to było np. po mszach św., kiedy przez dłuższy czas zatrzymywali się i rozmawiali ze sobą, nie mogąc się rozstać – zauważa ordynariusz.

Otwarcie Centrum msza święta w katedrze. Katolicy i grekokatolicy wspólnie modlili się o pokój na Ukrainie. Placówkę będzie prowadzić diecezjalna kapłańska Fundacja Caritas Sacerdotalis wspólnie z Caritas Diecezji Tarnowskiej, spółką Refugium i parafią katedralną. Wsparcie zadeklarowały także diecezje: Colorado Springs i Springfield w Stanach Zjednoczonych.

W Tarnowie otwarto Pracownię Aktywnego Korzystania z Technologii

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto