Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Telewizyjna rewolucja. 19 marca w kilku gminach tarnowskiego zniknie sygnał analogowy

Łukasz Jaje
To ostatni dzwonek, żeby zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt
To ostatni dzwonek, żeby zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt Małgorzata Genca
Szerzyny, Dębica, Brzostek, Jodłowa i Pilzno - w tych gminach już 19 marca nastąpi epokowa zmiana w odbiorze sygnału telewizyjnego. Z nadajników zamiast sygnału analogowego popłynie cyfrowy. Większość mieszkańców regionu musi się wyposażyć w odpowiedni sprzęt. Kto tego nie zrobi, ten nie obejrzy żadnego programu.

- Na razie nie ma u nas żadnych problemów. Wiem, bo sam odbieram telewizję cyfrową. Zobaczymy, jak to będzie po19 marca - mówi Władysław Biernacki, sołtys wsi Czermna w gminie Szerzyny.

Do pozostałych gmin ziemi tarnowskiej, w zależności od położenia, dociera sygnał z nadajników z Tarnowa, Krakowa i Kielc. Te również będą wyłączać sygnał analogowy. Nic więc dziwnego, że sklepy RTV w ostatnim czasie są oblężone. Żeby zobaczyć cyfrowy obraz w swoim telewizorze, trzeba posiadać dekoder zgodny ze standardem DVB-T MPEG-4. Nowsze telewizory często mają wbudowane tego typu urządzenie. Posiadacze starszych odbiorników mogą je wymienić na nowy sprzęt lub, co jest znacznie tańszą opcją, dokupić zewnętrzny tuner.

- Tunery sprzedają się w bardzo dużych ilościach. Telewizory również nieźle schodzą, ale trudno powiedzieć, czy jest to bezpośrednio związane ze zmianami. Oczywiście każdy odbiornik, jaki teraz jest w sprzedaży, posiada wbudowany tuner - mówi Damian Kmieć ze sklepu Media Expert w Tarnowie.

Posiadacze odpowiedniego sprzętu mogą do woli i za darmo oglądać 15 kanałów: TVP - 1 HD, 2 oraz Info, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, TTV, Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4 i TV6. Do 27 kwietnia mają dojść kolejne kanały. Jakie są jeszcze korzyści cyfryzacji oprócz bogatszej oferty? Przede wszystkim odbiór w zdecydowanie lepszej jakości.
Cyfryzacja powoduje też sporo zamieszania. Szczególnie w przypadku abonentów kablówek. Bezpodstawnie, bo dla takich odbiorców nic się nie zmieni i nie ma potrzeby kupowania dodatkowych urządzeń.

- Wyłączenie naziemnej telewizji analogowej dotyczy jedynie nadawania drogą radiową. Oznacza to, że w kablu programy analogowe wciąż będą dostępne - tłumaczy Krystyna Kanownik, rzeczniczka prasowa Multimedia Polska, największego w regionie dostawcy "kablówki".

Dlatego uważajmy na oszustów, którzy przekonują, że jest inaczej i próbują wciskać ludziom niepotrzebne urządzenia. Rozwiązania wszelkich problemów związanych z cyfryzacją można szukać pod nr 800 007 788 - bezpłatnej infolinii Ministerstwa Administracji.



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto