Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnowianin postarał się o polski akcent na Oscarach 2022. Pochodzący z Tarnowa grafik Łukasz Pazera pracował przy nagrodzonej animacji

Andrzej Skórka
Łukasz Pazera zajmuje się grafiką i programowaniem. Pochodzący z Tarnowa artysta brał udział w produkcji filmu „Chłopiec, kret, lis i koń”, który zdobył Oscara 2022 w kategorii animacji krótkometrażowej
Łukasz Pazera zajmuje się grafiką i programowaniem. Pochodzący z Tarnowa artysta brał udział w produkcji filmu „Chłopiec, kret, lis i koń”, który zdobył Oscara 2022 w kategorii animacji krótkometrażowej archiwum prywatne
Od małego wychowywał się w atmosferze przesiąkniętej sztuką. Wszak rodzice Łukasza Pazery to uznani tarnowscy plastycy. Dziś jest specjalistą od grafiki komputerowej i pracował przy produkcji krótkometrażowej animacji „Chłopiec, kret, lis i koń” uhonorowanej Oscarem 2022.

„Chłopiec, kret, lis i koń” to w Wielkiej Brytanii kultowa, bogato ilustrowana książeczka dla najmłodszych autorstwa Charliego Mackesy’ego”.

Tarnowianin pracował przy nagrodzonym Oscarem 2022 filmie animowanym

Czwórka tytułowych bohaterów wędruje przez nieznany i świat, odkrywając jego piękno i złożoność. Całość składa się na opowieść o nadziei, miłości, strachu i bólu, które tkwią w każdym z nas.

Na ekran tę historię przenieśli producenci z Wielkiej Brytanii. 12 marca wieczorem podczas 95. ceremonii rozdania Oscarów w Los Angeles „Chłopiec, kret, lis i koń” otrzymał Oscara w kategorii dla najlepszego krótkometrażowego filmu animowanego. Animacja dostępna jest na platformie Apple TV+

.

Zobacz zwiastun oscarowej animacji:

„Chłopiec, kret, lis i koń” został już także wyróżniony nagrodami:

  • BAFTA Film Award (Brytyjskiej Akademii Filmowej),
  • czterema nagrodami Annie (Międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Filmu Animowanego)
  • nominacją do nagrody NAACP Image Awards dla najlepszego animowanego filmu krótkometrażowego.

Łukasz Pazera sztukę wyniósł z rodzinnego domu w Tarnowie

Jak to się stało, że pochodzący z Tarnowa, mieszkający obecnie z Białymstoku Łukasz Pazera brał udział w tym przedsięwzięciu?

Jest synem Elżbiety i Witolda Pazerów, prowadzących w Tarnowie przez wiele lat Autorską Pracownię Plastyczną. Wspomina, że w domu rodzinnym zawsze panowała szczególna atmosfera pełna sztuki, muzyki i indywidualizmu.

W naturalny sposób po rodzicach odziedziczył zainteresowanie sztuka i grafiką.

Pierwszy komputer to był przełom

Punktem zwrotnym, który wywarł największy wpływ na przyszłość 9-latka ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Tarnowie, był dzień, w którym od rodziców dostał w prezencie... komputer Atari 65XE.

Wcale nie skończyło się na spędzaniu przy nim godzin wyłącznie na graniu, bo Łukasz odkrył możliwość programowania na tym sprzęcie.

- Te momenty zaważyły na wszystkim czy chciałem zajmować się później, czym zajmuję się teraz i czym zamierzam zajmować się w przyszłości - opowiada.

Pracować z najlepszymi

Jeszcze jako uczeń I LO w Tarnowie był aktywnym członkiem demo-sceny, współtworzył m.in. grę komputerową Cosmic Hero na komputery Atari 65XE i Commodore C64.

Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, uzyskując dyplom w pracowni filmu animowanego. Do Białegostoku przeprowadził się za swoją dziewczyną, dziś już żoną.

- Od początku dążyłem do tego, aby pracować nad najlepszymi i najciekawszymi projektami z najlepszymi specjalistami od animacji – mówi Łukasz Pazera.

Przebył drogę od studia krakowskiego TVN, poprzez warszawskie Platige Image (i m.in. pracę nad filmem "Sztuka Spadania" Tomka Bagińskiego), do londyńskich studiów animacji takich jak Passion Pictures.

Londyńska znajomość Łukasza Pazery odświeżona po latach

- Właśnie tam poznałem producentkę, która po 15 latach, mając w pamięci moje ówczesne obrazy, zaproponowała mi udział w filmie „Chłopiec, kret, lis i koń” – dodaje artysta.

Pracował w zespole odpowiedzialnym za namalowanie teł do poszczególnych ujęć. Przypadło mu w udziale namalowanie około 25 obrazów, które należały do dwóch sekwencji występujących w oscarowej animacji.

- Początkowo miałem możliwość objęcia większej roli w produkcji, ale ponieważ w tym czasie zajmowałem się już głównie programowaniem, ostatecznie zająłem się malowaniem teł – dodaje.

Animacje, teledyski i programowanie tarnowianina

Łukasz Pazera swoją karierę zawodową dzieli na dwa tory. Z jednej strony zajmuje się tworzeniem cyfrowych konceptów i obrazów na potrzeby produkcji animowanych – filmów krótkometrażowych i reklam.

Pracował m.in. przy wideoklipach grupy Gorillaz, między innymi najbardziej popularnym „El Manana”.

Tworzył projekcję holograficzną wyświetlaną podczas ceremonii nagród MTV w Lizbonie. Był zaangażowany w produkcję filmu dla BBC promującego olimpiadę 2012 roku. Wykonywał również projekty efektów specjalnych ósmego sezonu popularnego serialu Dr Who.

Prócz tego jest programistą i projektantem interfejsów przy rozwoju użytkowych aplikacji graficznych. - Posiadam też własne IP, czyli oprogramowanie wspomagające animację cyfrowych postaci 3D – podkreśla Łukasz Pazera.

Psy strefy Łukasza Pazery

Jeden z jego projektów to Psy Strefy, który zapoczątkował w 2009 roku od serii grafik komputerowych 3D. W roku 2019 zakończył pracę nad animacją interaktywną Pies Strefy, która powstała w ramach pracy doktorskiej na krakowskiej ASP. - Obecnie eksperymentuję nad przeniesieniem Psa Strefy do wirtualnej rzeczywistości – mówi.

Tytułowa Strefa to niebezpieczna i nieobliczalna przestrzeń powstałą z inspiracji po części powieścią „Piknik na skraju drogi” braci Strugackich, filmem „Stalker” nakręconym na jej podstawie oraz katastrofą w Czarnobylu.

W Tarnowie powstanie druga tężnia solankowa

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto