Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Zamek na Górze św. Marcina - kiedyś wspaniała warownia hetmana Tarnowskiego i chluba Tarnowa. Dzisiaj to totalna ruina [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Paweł Chwał
Paweł Chwał
Według historyka Krzysztofa Moskala tak miał wyglądać zamek tarnowski w czasach, gdy jego właścicielem był Spycimir Leliwita
Według historyka Krzysztofa Moskala tak miał wyglądać zamek tarnowski w czasach, gdy jego właścicielem był Spycimir Leliwita Krzysztof Moskal
Minęło właśnie 460 lat od śmierci Jana Tarnowskiego, hetmana wielkiego koronnego, wybitnego dowódcy i właściciela Tarnowa. Z jego osobą wiąże się nierozerwalnie złota era miasta oraz zamku na Górze św. Marcina, który za jego życia – w XVI wieku był potężną warownią, centrum życia kulturalnego, a nawet tymczasową stolicą Węgier (gościł na nim król-wygnaniec Jan Zapolya ze swoim dworem). Niegdysiejsza perła Tarnowa - niczym Atlantyda - pogrążona w ruinie z roku na rok zapada się pod ziemię.

Więcej zdjęć w galerii:

Różne koleje losu zamku na Górze św. Marcina w Tarnowie

Przez ponad sto lat ruiny zamku przykrywał kopiec, usypany w połowie XIX wieku dla upamiętnienia ofiar rzezi galicyjskiej.

Podejmowane trzykrotnie prace archeologiczne (1939, 1963–1969, 1979–1985) doprowadziły do odsłonięcia znacznych fragmentów ruin zamku, w tym najlepiej zachowanych fortyfikacji z XVI wieku. Żadne z kolejnych badań nie zostały jednak doprowadzone do końca.

Pozostałości chluby miasta giną na naszych oczach. Zawalają się ostatnie pozostałości zamku, inne zarastają samosiejki, których korzenie rozsadzają ostatnie, zachowane mury. Ochronie tego miejsca dla potomnych nie sprzyja ciągnący się już od kilkunastu lat i nierozstrzygnięty wciąż spór pomiędzy miastem a rodziną Sanguszków o prawo do działki z zamkowym wzgórzem.

Zobaczcie aktualne i archiwalne zdjęcia zamku Tarnowskich. Te drugie pochodzą m.in. z lat 60-tych, kiedy prowadzone były badania archeologiczne na Górze św. Marcina oraz z końca lat 70. - ze strony Nostalgikon.pl, użyczone przez stowarzyszenie Miasta w Internecie (realizator projektu Cyfrowy Most Pokoleń). Prezentujemy również grafikę autorstwa Krzysztofa Moskala, która pokazuje, jak mógł przed wiekami wyglądać tarnowski zamek oraz zdjęcia zamkowego wzgórza, jako kopca ze zbiorów Marka Tomaszewskiego.

FLESZ - Będzie wakacyjny boom? Polacy stęsknieni za podróżami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto