Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów-Wierzchosławice. Komiks o Wincentym Witosie, jak film sensacyjny. Historyczna, zasłużona postać pokazana w nowatorski sposób

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Komiks powstał na podstawie wspomnień Wincentego Witosa. To publikacja historyczna, ale jest w niej też wątek fikcyjny
Komiks powstał na podstawie wspomnień Wincentego Witosa. To publikacja historyczna, ale jest w niej też wątek fikcyjny Paweł Chwał
Pochodzący z podtarnowskich Wierzchosławic Wincenty Witos trafił na karty… komiksu. Wydana właśnie publikacja w nowatorski, aczkolwiek bardzo przystępny sposób przybliża życiorys i rolę wybitnego męża stanu, który pełnił funkcję premiera w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

Żmudna droga do wydania komiksu o premierze z Wierzchosławic

Pomysł wydania komiksu i przedstawienia postaci Wincentego Witosa w inny sposób, niż typowa publikacja historyczna, który trafi do młodego pokolenia zrodził się dwa lata temu przy okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Była to inicjatywa Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach oraz miejscowego Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych.

- Mieliśmy pomysł, ale problemem okazała się jego realizacja, a przede wszystkim znalezienie środków, potrzebnych na wydanie komiksu. Ostatecznie udało się to dzięki temu, że w projekt zaangażował się Instytut Pamięci Narodowej – tłumaczy Janusz Skicki, kierownik Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, autor wkładki historycznej do publikacji.

Autorem scenariusza książki "Wincenty Witos. Premier rządu 1920" jest Maciej Jasiński, jeden z najlepszych twórców komiksów w Polsce, a rysunki to dzieło Jacka Michalskiego. Pozyskanie IPN-u jako partnera wydawnictwa wiązało się z koniecznością zachowania prawdy historycznej.

- Niemniej jednak udało się nam przekonać recenzentów do tego, aby zaakceptowali jedną postać fikcyjną. To Apolonia Chłopicka, agentka polskiego wywiadu, która wciela się w postać sekretarki premiera Witosa, która jednocześnie ma go chronić. Dzięki temu komiks zyskał na wyrazistości i czyta się go tak, jakby oglądało się trzymający w napięciu film sensacyjny – dodaje Janusz Skicki.

Fabuła, jak z sensacyjnego filmu

Komis rozpoczyna się od sceny orki na polu w Wierzchosławicach w lipcu 1920 roku, kiedy to Witos został pilnie wezwany do Warszawy, aby w kontekście zbliżających się bolszewików, utworzyć Rząd Obrony Narodowej, a kończy się rok później, kiedy to chłopski premier odbiera najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego.

- Fabuła komiksu oparta jest na wspomnieniach Wincentego Witosa i obejmuje krótki, choć niezwykle ważny fragment jego życia. Już pojawiła się myśl, aby zrobić serię i w formie komiksu przedstawić jego dalsze losy, które były równie ciekawe. Nie każdy pamięta o tym, że Wincenty Witos przeżył również drugą wojnę światową – zauważa Janusz Skicki.

Książka wydana została w nakładzie 3 tysięcy egzemplarzy. Zbiera rewelacyjne opinie zarówno wśród historyków, jak i znawców komiksów. Można ją kupić m.in. w tarnowskim Muzeum Okręgowym w cenie 15 zł.

 

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto