Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Uchodźcy z Ukrainy znajdą pomoc medyczną w Tarnowie i regionie. Publiczne i prywatne palcówki deklarują bezpłatne wsparcie

Paulina Marcinek-Kozioł
Paulina Marcinek-Kozioł
W Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasz pierwsi uchodźcy z Ukrainy już otrzymali pomoc medyczną w miniony weekend
W Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasz pierwsi uchodźcy z Ukrainy już otrzymali pomoc medyczną w miniony weekend archiwum
Szpitale i przychodnie w Tarnowie i regionie oferują darmową pomoc medyczną obywatelom Ukrainy, którzy uciekają przed wojną. Skorzystać z niej mogą zarówno dzieci jak i dorośli. Poza tym wielu specjalistów deklaruje bezpłatne konsultacje w swoich prywatnych gabinetach.

FLESZ - Rosja bombarduje ukraińskie miasta. Coraz więcej ofiar

od 16 lat

Pierwsi Ukarińcy uciekający przed woją otrzymali pomoc medyczną w Tarnowie

W szpitalu św. Łukasz w Tarnowie pierwsi uchodźcy z Ukrainy otrzymali pomoc medyczną już w miniony weekend.

- Pacjenci, którzy uciekali przed wojną pojawili się u nas w sobotę. Przyjmowaliśmy między innymi osoby z urazami kończyn dolnych oraz wymagające wsparcia psychologicznego – mówi Anna Czech, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie.

Lecznica wyraża gotowość pomocy medycznej dla uchodźców, którzy potrzebują opieki. - Będziemy postępować zgodnie z wytycznymi rządu oraz zaleceniami Narodowego Funduszu Zdrowia – dodaje Anna Czech.

Jak podaje na oficjalnej stronie NFZ obywatelowi Ukrainy, który przybył do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy, i który zgłosi się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, czy szpitala należy udzielić pomocy medycznej.

Świadczenia rozliczy Narodowy Fundusz Zdrowia. Na ten moment uchodźcy muszą mieć zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r., w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.

Szpital Szczeklika w Tarnowie także deklaruje pomoc uciekającym przed wojną obywatelom Ukrainy.

- Będą przyjmowani na takich samych zasadach jak obywatele Polscy. Każdy kto potrzebuje pomocy, otrzyma ją w ramach świadczeń jakimi dysponuje szpital – wyjaśnia Marcin Kuta, dyrektor Specjalistycznego Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie.

W Centrum Zdrowia Tuchów do dyspozycji uchodźców pozostają: poradnie lekarza rodzinnego, poradnie specjalistyczne w placówkach w: Tuchowie, Dąbrowie Tarnowskiej, Wojniczu, Wierzchosławicach, Jodłówce Tuchowskiej, Ciężkowicach, Jastrzębi i Bruśniku oraz oddziały szpitale.

Tarnowskie przychodnie w gotowości

Identycznie jest w Tarnowie - m.in. w Zespole Przychodni Specjalistycznych i Mościckim Centrum Medycznym. Jak zapewniają ich prezesi, nikt potrzebujący nie zostanie bez opieki.

Dodatkowo poradnia stomatologiczna w MCM uruchamia w marcu świadczenia specjalnie dla obywatelu Ukrainy, którzy trafili do Polski po agresji rosyjskiej. Terminy konsultacji dentystycznej wyznaczone zostały we wtorki i czwartki w godz. 12.-13. W obydwu placówkach uchodźcy mogą też zaszczepić się przeciw COVID-19.

Pomagają także lekarze w swoich prywatnych gabinetach

Wielu lekarzy rodzinnych oferuje bezpłatne konsultacje i podstawowe badanie lekarskie w swoich gabinetach prywatnych dla dzieci i dorosłych uciekających przed wojną. - Serce mi pęka jak widzę te obrazki z Ukrainy. Każdy powinien pomagać i robić to co potrafi najlepiej – mówi Elżbieta Kielawa-Rak, lekarka z Tuchowa.

Darmową pomoc medyczną dla uchodźców deklaruje w mediach społecznościowych coraz więcej podmiotów. Na przykład Centrum Medyczne Angio w Tarnowie oferuje bezpłatne konsultacje w zakresie chirurgii naczyniowej i ogólnej. Pomoc osobom z Ukrainy, uciekającym przed wojną w przypadku bólu zęba proponują Gabinety Dentystyczne Seyoum w Wojniczu.

Z kolei FizjoBobas oferuję bezpłatną pomoc w zakresie rehabilitacji i osteopatii noworodków i niemowląt dla obywateli Ukrainy, którzy znaleźli się w naszym mieście w związku z wybuchem wojny.

- Dzieci to moja praca, moja pasja, moje życie, nie mogę przejść obojętnie obok takiej tragedii – czytamy na oficjalnym profilu FizjoBobas na Facebooku.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto