Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Tablica upamiętniła ofiary UB. Po wojnie mieścił się tu Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego [ZDJĘCIA]

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Uroczystości związane z odsłonięciem tablicy na ścianie komisariatu Tarnów-Centrum od strony ul. Bandrowskiego
Uroczystości związane z odsłonięciem tablicy na ścianie komisariatu Tarnów-Centrum od strony ul. Bandrowskiego Paweł Chwał
W czwartek (31 marca) na ścianie budynku komisariatu policji Tarnów-Centrum od strony ulicy Bandrowskiego odsłonięto tablicę, która upamiętnia więźniów komunistycznego aparatu represji. Mimo deszczu i zimna w uroczystości wzięło udział bardzo wiele osób, w tym delegacje szkół, samorządowcy i parlamentarzyści, środowiska niepodległościowe, wojsko i pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej.

W aresztach przy Bandrowskiego w Tarnowie po wojnie torturowano więźniów

W latach 1946-1956 w budynku komisariatu policji mieścił się Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. W jego piwnicach urządzony był areszt, w którym przetrzymywano m.in. więźniów politycznych, w tym żołnierzy Armii Krajowej i powojennego podziemia niepodległościowego. Poddawano ich wielogodzinnym przesłuchaniom połączonym z brutalnym biciem i torturami.

- Tablica ma przypominać o ofiarach reżimu, o popełnionych tutaj zbrodniach, ale przede wszystkim o bohaterach, wiernych synach Ojczyzny - jak tutaj napisano - tych, którzy podjęli beznadziejną, wydawałoby się, walkę z wielokrotnie silniejszym przeciwnikiem. W obecnej sytuacji, w obecnych czasach, przypominanie o takich decyzjach i o takim poświęceniu nabiera szczególnej wagi - mówił podczas odsłonięcia tablicy dr Michał Wenklar, zastępca dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

To właśnie IPN sfinansował wykonanie tablicy. Autorem projektu i jej twórcą jest artysta rzeźbiarz Dominik Krawiec.

- To miejsce wyjątkowe, szczególne, które był świadkiem wielu brutalnych przesłuchań i tortur, w imię bezpieczeństwa publicznego. Aby uświadomić sobie, jak ono jest ważne, powinniśmy odwołać się do tego, co jest podstawowe, co jest fundamentalne - odwołać się do pojęcia prawdy. Bez prawdy w życiu społecznym, bez prawdy w poszukiwaniu naszych korzeni zatracimy się - mówił senator prof. Włodzimierz Bernacki, wiceminister edukacji i nauki, inicjator odsłonięcia tablicy upamiętniającej więźniów komunistycznego aparatu represji w Tarnowie.

Odsłonięcie tablicy poprzedziła msza św. w kościele księży filipinów.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto