Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów się zmieniał, a plac Sobieskiego nie

Paweł Chwał
Plac Sobieskiego od stu lat pełni w mieście ważną funkcję
Plac Sobieskiego od stu lat pełni w mieście ważną funkcję Paweł Chwał
Plac Sobieskiego i stojąca na nim od poniedziałku replika tramwaju budzą ogromne zainteresowanie. A jak miejsce to wyglądało sto lat temu? Można będzie przekonać się o tym już w czwartek dzięki dołączonej do "Gazety Krakowskiej" kolejnej pocztówce z naszej kolekcji.

Usytuowany naprzeciw średniowiecznej Bramy Krakowskiej, czyli poza murami miasta, plac od ponad stu lat jest jednym z najważniejszych miejsc w mieście. Do 1883 roku nazywany był Pocztowym, z racji znajdującego się przy nim budynku poczty. Placówka mieściła się w dwupiętrowej dzisiaj kamienicy własności słynnej pani Serdowej.

- Nazwę Sobieskiego nadano mu w dwusetną rocznicę bitwy pod Wiedniem i tak zostało do dzisiaj - mówi Kazimierz Bańburski, kustosz Muzeum Okręgowego.

Jak zauważa Antoni Sypek, miłośnik starego Tarnowa, plac na przestrzeni minionych stu lat praktycznie nie zmienił się. - Ostatnia wybudowana przy nim kamienica - doktora Zbigniewicza, z tarasem osłoniętym przeszklonym dachem, w której mieści się obecnie księgarnia, powstała w 1904 roku - mówi.

Na placu Sobieskiego jeszcze do lat 30. ubiegłego wieku stały dorożki (można będzie je zobaczyć m.in. na widokówce, którą dołączymy w czwartek do "GK"), które później zastąpiły taksówki. Było to przede wszystkim miejsce spotkań towarzyskich, rozmów, randek. - Znajdowała się przy nim wreszcie najsłynniejsza kawiarnia i cukiernia Tarnowa, dzisiaj Tatrzańska, a na środku placu, w specjalnej budce, Węgier sprzedawał gorące kasztany - wylicza Sypek.

Sto lat temu na placu Sobieskiego co niedzielę odbywały się koncerty orkiestry wojskowej, a w dniach świąt państwowych II RP czy imienin marszałka Piłsudskiego było to centralne miejsce defilad.



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto