Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Radni za połączeniem MPGK i PUK. Wcześniej doszło do porozumienia związkowców obu miejskich spółek

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Proce łączenia spółek potrwa kilka miesięcy. Zgodnie z planami władz Tarnowa majątek MPGK ma zostać przejęty przez PUK. Jednakże oficjalną nazwą spółki będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej
Proce łączenia spółek potrwa kilka miesięcy. Zgodnie z planami władz Tarnowa majątek MPGK ma zostać przejęty przez PUK. Jednakże oficjalną nazwą spółki będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej archiwum
Radni Rady Miejskiej w Tarnowie wyrazili zgodę na połączenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej z Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych. Nowa firma rozpocznie działalność za kilka miesięcy i będzie odpowiadać m.in. za wywóz odpadów, sprzątanie ulic oraz wykonywanie różnych remontów w mieście.

FLESZ - Jest zielone światło na szczepionki dla dzieci!

od 16 lat

Związkowcy PUK i MPGK dogadani

Jeszcze przed sesją Rady Miejskiej w Tarnowie porozumienie w sprawie połączenie dwóch spółek komunalnych podpisali związkowcy PUK i MPGK. Wypracowali zasady i regulamin pracy, który będzie obowiązywał w nowej spółce. Obecnie PUK zatrudnia 113 osób, a MPGK - 150. Pracownicy tej pierwszej zarabiali jednak średnio o 200 zł mniej niż ich koledzy z drugiej spółki. Po połączeniu firm zarobki mają się wyrównać do tego poziomu, który obowiązuje w MPGK. Dodatkowo ustalono, że za pracę w nocy będą obowiązywały dodatki w wysokości 30 procent stawki godzinowej w dni powszednie oraz 60 procent w dni świąteczne. Przyznawane będą także nagrody jubileuszowe dla pracowników, którzy przepracowali w firmie min. 15 lat.

- Jesteśmy zadowoleni z prowadzonych rozmów i zawartego porozumienia. Nie ma już takich obaw związanych z połączeniem spółek, jak to było w latach poprzednich - przyznaje w rozmowie z "Gazetą Krakowską" Paweł Marcinek, przewodniczący NSZZ "Solidarność" w MPGK.

Po połączeniu spółek jakość usług nie spadnie

W przeszłości było już kilka prób połączenia PUK i MPGK. Już w 2017 roku władze Tarnowa przekonywały, że taka fuzja to dobre rozwiązanie, ale wówczas do tego nie doszło. Z kolei dwa lata temu decyzja o połączeniu miejskich spółek nie zyskała aprobaty radnych. Głównym powodem był sprzeciw pracowników obu firm, którzy obawiali się zwolnień oraz pogorszenia warunków zatrudnienia.

Teraz pracownicy otrzymali zapewnienia, że nie będzie redukcji zatrudnienia. Poza tym miasto tłumaczy fuzję spółek zbliżonym profilem świadczonych usług, a wręcz przekonuje, że niektóre obszary działalności się pokrywały.

Zgodnie z planami władz Tarnowa majątek MPGK ma zostać przejęty przez PUK. Jednakże oficjalną nazwą spółki będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, które na rynku istnieje już od 70 lat.

- Po połączeniu spółek, na pewno nie spadnie jakość usług - mówił podczas ostatniej sesji tarnowskiej rady Mariusz Burnóg, który od ponad pół roku jest prezesem zarówno MPGK, jak i PUK.

Cała procedura połączenia miejskich spółek i związanych z tym formalności potrwa kilka miesięcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto