18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów: poprawili pomnik Pierwszego Transportu

Paweł Chwał
Otto Schrier (stoi) i Ryszard Lis prezentują makietę pomnika I transportu po przeróbkach. W przyszłym roku stanie przed nim płyta pamiątkowa, a za dwa lata - księga pamięci
Otto Schrier (stoi) i Ryszard Lis prezentują makietę pomnika I transportu po przeróbkach. W przyszłym roku stanie przed nim płyta pamiątkowa, a za dwa lata - księga pamięci Paweł Chwał
Z monumentu upamiętniającego 728 osób, które 14 czerwca 1940 roku wyjechały z Tarnowa do KL Auschwitz, zniknęły sylwetki kobiet oraz dzieci. Zabiegali o to m.in. miejscowi historycy, słusznie zwracając uwagę na fakt, że w pierwszym transporcie byli tylko mężczyźni. 73. rocznica wydarzeń już w piątek.

Pomnik stanął w 1974 roku, w miejscu skąd hitlerowcy 14 czerwca 1940 roku wyprowadzili grupę 728 osób. Byli to uczestnicy pierwszego transportu do obozu zagłady KL Auschwitz.

- Kiedy pomnik powstawał, niewiele było wiadomo na temat pierwszego transportu. Nie mieliśmy dokładnych wytycznych, co powinno się na nim konkretnie znaleźć, dlatego na monumencie umieszczone zostały również kobiety i dzieci, które - jak wiadomo - także trafiały do Auschwitz - mówi Otto Schrier, projektant monumentu. Dziś przyznaje, że dokonane przeróbki były niezbędne, by pomnik odpowiadał prawdzie historycznej, a nie wprowadzał w błąd.

Z umieszczonego na betonowej płycie metalowego fryzu, symbolizującego pochód więźniów do obozu śmierci, wycięto część postaci kobiecych i dzieci, a w kilku przypadkach umiejętnie uformowano je na nowo, tak aby przypominały mężczyzn.

To nie koniec przeróbek. W przyszłym roku zmieni się ułożenie płyty przed pomnikiem z napisem informującym o tym, że z Tarnowa wyruszył do Auschwitz pierwszy transport 728 Polaków, gdyż - zdaniem wielu - obecnie jest on mało czytelny. Za dwa lata natomiast przy pomniku stanie osiem marmurowych tablic, układających się w kształt otwartej księgi pamięci, na których umieszczone zostaną nazwiska wszystkich uczestników pierwszego transportu z ich numerami obozowymi.

- W 2015 roku obchodzić będziemy 75. rocznicę tego wydarzenia. Chcemy, aby tarnowskie uroczystości miały wydźwięk ogólnopolski, a nawet ogólnoświatowy. By wzięli w nich udział przedstawiciele wszystkich państw, których obywatele zginęli w Auschwitz - mówi Marek Popiel z wydziału kultury tarnowskiego magistratu.

W planach jest m.in. nakręcenie filmu poświęconego I transportowi oraz rekonstrukcja marszu więźniów przez miasto spod łaźni pod rampę kolejową, skąd wyruszyli do obozu.

W ramach przywracania prawdy historycznej, kilka lat temu zastąpiono tabliczki z napisem Oświęcim na KL Auschwitz. Zmieniono także nazwę placu, na którym stoi pomnik - z Więźniów Oświęcimia na Więźniów KL Auschwitz.



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto