Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Po weekendzie rusza kwalifikacja wojskowa 2023 w regionie tarnowskim. Powołanie dostanie ponad 3,5 tysiąca mężczyzn i kobiet

Paulina Marcinek-Kozioł
Paulina Marcinek-Kozioł
Wezwani do kwalifikacji zostaną poddani zarówno badaniom psychologicznym jak i lekarskim. Po ich zakończeniu otrzymają  zaświadczenie o tym, że się stawili się na komisję i mają uregulowany stosunek do służby wojskowej
Wezwani do kwalifikacji zostaną poddani zarówno badaniom psychologicznym jak i lekarskim. Po ich zakończeniu otrzymają zaświadczenie o tym, że się stawili się na komisję i mają uregulowany stosunek do służby wojskowej archiwum WCR
17 kwietnia rozpocznie się w Tarnowie kwalifikacja wojskowa. Na początku komisje lekarzy sprawdzą zdrowie mieszkańców powiatu tarnowskiego, a później Tarnowa. W sumie przebadanych zostanie 3,5 tysiąca osób.

Komisja wojskowa określi przydatność do służby

17 kwietnia w budynku OHP przy ul. Mościckiego rozpocznie się kwalifikacja wojskowa dla osób z powiatu tarnowskiego, która potrwa do 23 czerwca. Tydzień później - 24 kwietnia, w budynku przy ul. Brodzińskiego 1 (róg z ul. Wałową) komisje lekarzy sprawdzi zdrowie młodych, zameldowanych na pobyt stały lub czasowy na terenie Tarnowa.

- Kwalifikacja to nie mobilizacja, a jedynie obowiązek. Nie ma się czego obawiać, to coroczne przedsięwzięcie, którego celem jest jedynie określenie zdolności osób do służby wojskowej – zapewnia kpt. Paweł Badoń, rzecznik prasowy Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie.

Największą grupą osób, która zostanie wezwana do stawienia się przed wojskową komisją lekarską, są mężczyźni urodzeni w 2004 roku. Drugą grupą będą osoby z roczników 1999 i 2003, którzy nie stawili się na kwalifikację w poprzednich latach z przyczyn niezależnych. Wezwania dostaną także osoby, które w latach 2021 i 2022 ze względu na stan zdrowia zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej.

Kobiety również otrzymają wezwania. Trafią one do pań posiadających kwalifikacje, które mogą być przydatne do służby wojskowej. Chodzi o kobiety urodzone w latach 1999–2004, kończące w tym roku naukę m.in. na kierunkach medycznych czy psychologicznych. Na komisję mogą stawić się także ochotnicy, czyli osoby, które ukończyły 18 lat i chcą pełnić służbę.

Będą zachęcać do zostania żołnierzami

Wszyscy zostaną poddani zarówno badaniom psychologicznym jak i lekarskim. Po ich zakończeniu otrzymają zaświadczenie o tym, że się stawiły się na komisję i mają uregulowany stosunek do służby wojskowej.

W czasie kwalifikacji obecni będą także żołnierzy WCR, jednostek operacyjnych, Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy będą zachęcać młodych ludzi do wstąpienia do wojska.

- Osoby, które przyjdą na kwalifikację to w większości dziewiętnastolatkowie, czyli mężczyźnie, którzy stają przed wyborem swoje ścieżki życiowej i planowaniem przyszłości, dlatego żołnierze będą dzielili się swoimi doświadczeniami i odpowiadali na ich pytania - podkreśla kpt. Paweł Badoń.

Będzie można także złożyć wniosek o przyjęcie do dobrowolnej, zasadniczej służby wojskowej.

Drogowcy rozpoczynają łatanie dziur po zimie na ulicach Tarnowa

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto