Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów ogłasza Budżet Obywatelski na 2021 rok, a część projektów z poprzednich edycji nie doczekało się realizacji

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Na realizację czeka zwycięski projekt sprzed roku budowy ogrodu włoskiego obok fontanny w parku Sanguszków
Na realizację czeka zwycięski projekt sprzed roku budowy ogrodu włoskiego obok fontanny w parku Sanguszków Paweł Chwał
Rozpoczął się przełożony z wiosny nabór projektów do Budżetu Obywatelskiego Tarnowa na 2021 roku, mimo że w „poczekalni” jest jeszcze sporo projektów, które zwyciężały w poprzednich jego edycjach. Jedne opóźnienia miasto tłumaczy brakiem pieniędzy, inne epidemią koronawirusa.

FLESZ - Plastikowa rewolucja już w 2021 roku

W związku z pandemią koronawirusa nabór projektów i samo głosowanie w Budżecie Obywatelskim Miasta Tarnowa na 2021 roku zostało wiosną odwołane. Długo wydawało się, że w ogóle nie będzie go w tym roku.

- Rok przepadnie. Szkoda go bez projektów, energii społeczników i głosujących mieszkańców. Chwalić się później nieswoimi pomysłami wszyscy chętni – pisała początkiem września na swoim profilu wyraźnie poirytowana Karolina Mochylska, autorka czterech zwycięskich projektów w ramach BO, których celem było przywrócenie blasku urokliwemu, ale zaniedbanemu Parkowi Sanguszków.

Miasto zwlekało do końca

Wszystko zmieniło się końcem ub. tygodnia, kiedy to na stronie miejskiej pojawiła się informacja o rozpoczynającym się w poniedziałek naborze projektów do nowej edycji BO.

Propozycje przyjmowane będą do czwartku – 15 października. Potem nastąpi ocena formalna wniosków i ocena merytoryczna projektów. Samo głosowanie odbywać się będzie w dniach 18-30 grudnia. Ogłoszenie zwycięskich projektów nastąpić ma dzień później – w Sylwestra. Do podziału będzie 4,2 mln zł.

- Czasu nie jest dużo, ale mam nadzieję, że to nie zniechęci tarnowian i zgłoszą nowe, ciekawe pomysły – mówi Jakub Kwaśny, przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie.

Jak dodaje, Tarnów, będąc miastem na prawach powiatu jest ustawowo zobligowany do tego, aby corocznie przeznaczać część pieniędzy ze swojego budżetu na zadania obywatelskie, zgłoszone przez mieszkańców. - Epidemia koronawirusa mocno dała się we znaki miejskim finansom, ale nie było możliwości, aby całkowicie zrezygnować z BO w tym roku – twierdzi.

Projekty w "poczekalni"

Na realizację czeka wciąż sześć zwycięskich zadań z poprzednich edycji tarnowskiego Budżetu Obywatelskiego. Dwa z nich, jak budowa plaży nad Wątokiem czy tężni solankowej na Górze św. Marcina były planowane do wykonania jeszcze w ubiegłym roku.

- Plaża nad Wątokiem jest za droga. Po wytycznych Wód Polskich najniższa oferta w ostatnich przetargach (1,3 miliona złotych) była prawie trzykrotnie większa niż kwota zarezerwowana w budżecie obywatelsim, czyli 450 tysięcy złotych. Projekt nie będzie realizowany – tłumaczy Ireneusz Kutrzuba, rzecznik prasowy magistratu.

Inaczej sytuacja wygląda z tężnią. W tym przypadku wydane jest już pozwolenie na budowę. Inwestycja miała ruszyć wiosną, ale ze względu na COVID-19 i zmniejszone wpływy do budżetu jej realizacja, podobnie, jak pozostałych projektów z BO została wstrzymana do lepszych czasów.

Zdjęcia wykonywane były w Tarnowie w kilku rzutach na przestrzeni ostatnich dziewięciu lat

Tarnów w Google Street View. Kogo i co zobaczyły kamery? Te ...

Na odblokowanie środków czekają także: budowa ulic Czereśniowej i Poziomkowej w Krzyżu, tras rowerowych na Górze św. Marcina, ogrodu włoskiego wokół odnowionej niedawno fontanny w Parku Sanguszków i pełnowymiarowego boiska ze sztucznej nawierzchni do piłki nożnej w rejonie ulicy Lotniczej. W tym ostatnim przypadku kłopotem jest nie tylko brak środków, ale również problemy z lokalizacją. Pierwotnie wskazana we wniosku i pozytywnie zaopiniowana przez urzędników – na miejskiej działce vis a vis lądowiska teraz ma zostać zmieniona na inną, gdyż kłóci sie z planami magistartu w sprawie jej zagospodarowania pod osiedle mieszkaniowe.

Jeszcze tej jesieni na ulicy Wałowej pojawić mają się natomiast parklety (niewielkie miejsce do odpoczynku z siedziskami i zielenią), są tez kupowane kramy pod kątem organizowania jarmarków i kiermaszy w ramach projektu ożywiania tarnowskiej Starówki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto