Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Miasto straciło miliony z powodu pandemii. O dziwo, przedsiębiorcy firm nie zamykają, a nawet przybywa nowych biznesów

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Wprowadzane od ubiegłego roku ograniczenia spowodowały, że wielu przedsiebiorców musiało ograniczyć swoją działalność, ale - jak sie okazuje - większość z nich przetrwała ten trudny czas, a nawet otwarto w Tarnowie nowe biznesy
Wprowadzane od ubiegłego roku ograniczenia spowodowały, że wielu przedsiebiorców musiało ograniczyć swoją działalność, ale - jak sie okazuje - większość z nich przetrwała ten trudny czas, a nawet otwarto w Tarnowie nowe biznesy archiwum
Trwająca od ponad roku pandemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia, wbrew powszechnej opinii, nie przełożyła się na zmniejszenie liczby firm i podmiotów gospodarczych w Tarnowie. Kiepsko za to wygląda sytuacja finansów miasta. W tym przypadku straty liczone są w milionach złotych.

FLESZ - Ceny ziemi znowu w górę

od 16 lat

Biznes w Tarnowie dostosował się do czasów pandemii koronawirusa

Na koniec grudnia 2020 roku w Tarnowie zarejestrowanych było 12 326 różnego rodzaju podmiotów gospodarczych. To oznacza, że przez rok, który w dużej mierze upłynął w cieniu pandemii i różnego rodzaju ograniczeń z nią związanych, w mieście przybyło ponad trzysta nowych firm, w głównej mierze jednoosobowych lub niedużych.

Mało tego. Tendencja wzrostowa utrzymuje się nadal. Według danych na koniec I kwartału 2021 r. liczba podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w mieście wyniosła już 12 369.

- Obserwujemy pewne przebranżowienia oraz sytuacje polegające na poszerzeniu prowadzonej działalności. Część firm przeniosło ją obecnie do internetu i właśnie w ten sposób niektórzy prowadzą sprzedaż swoich wyrobów – zauważa Agnieszka Batko, dyrektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego w Urząd Miasta Tarnowa.

Ze względu na ograniczenia, część przedsiębiorców musiała na jakiś czas zawiesić swoją działalność, ale w większości jej nie zamknęli. Związane jest to m.in. z wymogami dotyczącymi możliwości skorzystania z różnego rodzaju form wsparcia ze strony państwa.

- Jestem optymistką i wierzę w to, że skoro przetrwali ten bardzo trudny czas, to będą działać dalej, nawet kiedy dotacje w związku z niwelowaniem skutków pandemii się skończą. Widzimy to po ich dużej aktywności. Ludzie chcą się rozwijać i zarabiać na siebie – dodaje Agnieszka Batko.

Ile budżet Tarnów stracił przez pandemię?

Pandemia odbiła się natomiast negatywnie na finansach miasta. Złożyły się na to m.in. mniejsze wpływy z podatków PIT i CIT, ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej czy z płatnych parkingów w mieście, na których przez jakiś czas nie pobierano opłat, a z powodu obostrzeń ich obłożenie nie było pełne.

Ponieważ zamknięte były instytucje kultury oraz obiekty sportowe, albo ich działalność była mocno ograniczona, kasy miasta nie zasiliły spodziewane kwoty ze sprzedaży biletów wstępu.

- Do tego doliczyć trzeba nadprogramowe wydatki na programy ochronne i ulgi dla przedsiębiorców – dodaje Ireneusz Kutrzuba, rzecznik prezydenta Tarnowa.

Miasto szacuje, że w 2020 roku, miasto straciło z powodu pandemii ok. 15 milionów złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto