FLESZ - Nie zgłosisz pieca? Zapłacisz grzywnę
Pierwotnie kościół służył bernardynkom. Został dobudowany do klasztoru od strony północnej, w miejsce rozebranych cel zakonnych, w latach 1752-1776. Po kasacie zakonu przekazano go bernardynom. Ci przenieśli się do nowych pomieszczeń ze swojego, znacznie większego klasztoru, który znajdował się po drugiej stronie ulicy. w 1789 roku.
Rozebrali zamek, aby zbudować inne budynki w mieście
Wiadomo, że do budowy kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego użyto częściowo cegły pochodzącej z Zamku Tarnowskich na Górze św. Marcina. Tę Sanguszkowie wykorzystali też np. do budowy pałacu w Gumniskach oraz częściowo muru wokół klasztoru, a być może posłużyła ona również do wzniesienia niektórych kamienic w Rynku.
20 sierpnia 1747 roku Janusz Aleksander Sanguszko zgodził się, by z cegieł, które tworzyły zamek wybudować kościół i klasztor Bernardynek.
- Po odsłonięciu tynku z dolnej partii murów nowego kościoła bernardyńskiego widać doskonale dwa rodzaje cegieł. Mniejsze barokowe o grubości 5,5 centymetrów i większe, gotyckie o grubości 8,5 centymetra o nieregularnych kształtach, które pochodziły z rozwalin zamku tarnowskiego. Niektóre z nich noszą ślady kucia, któremu zostały poddane pod koniec XVIII wieku - zauważa Krzysztof Moskal, historyk i badacz dziejów Tarnowa.
Upadek potężnego zamku
Zamek na Górze św. Marcina wzniesiono w latach 1328-31. Okres jego świetności przypadał na czasy hetmana Jana Tarnowskiego, kiedy był porównywany nawet z Wawelem.
Spory spadkowe po śmierci Jana Krzysztofa, syna hetmana, doprowadziły potężny zamek do upadku. W 1570 roku został on najechany i zdewastowany przez wojska innej linii Tarnowskich. Konstanty Ostrogski nie interesował się nim zbytnio i nie traktował jako swej rezydencji, powierzając go zarządcom swych dóbr. Od tego czasu zamek zaczął stopniowo popadać w ruinę, gdyż kolejni właściciele miasta nie dbali o tę wiekową budowlę.
Tarnów. Kiedyś symbol i duma miasta. Dzisiaj ruina. Zobacz z...
Ok. 1675 r. zamek nakryto nowym dachem i dokonano przy nim drobnych napraw. To był ostatni remont zamku. W dalszych latach nie remontowany zamek niszczał coraz bardziej. Przed rokiem 1723 został ostatecznie opuszczony. W połowie XIX na pozostałościach ruin usypywano kopiec upamiętniający ofiary galicyjskiej rabacji, jednak prace te nigdy nie zostały ukończone. Częściowo odkopano je po II wojnie światowej, w następstwie zakrojonych na szeroką skalę badań archeologicznych zamkowego wzgórza.
- Najlepsze miejsca na grzybobranie w okolicy Tarnowa [TOP 10]
- Tak wyglądał Tarnów, kiedy był stolicą województwa DUŻO ZDJĘĆ
- Nowe zdjęcia w Google Street View? Sprawdź, może jesteś na którymś!
- Tak wyglądały okolice Tarnowa podczas wielkiej powodzi 1934 r. ZDJĘCIA
- Znani tarnowianie i VIP-y z regionu jako... kobiety
- Najlepsi lekarze ginekolodzy w Tarnowie. Kogo polecają pacjentki?
Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!
Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.
Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Sony Xperia 1 IV 12/256GB Czarny
smartfon xperia 1 iv dysponuje najlepszymi rozwiąz…
kup teraz

Apple iPhone 14 Plus 256GB Żółty
Okres gwarancji: 12 miesięcyWyposażenie: iPhone z …
kup teraz

Doogee S98 8/256GB Czarny
Smartfony Doogee. Flagowy model Doogee S98 został …
kup teraz

Redmi 10C 4/128GB Zielony
Redmi 10C Szybkość i niezwykła wydajność dzięki Sn…