Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Bezpłatny telefon wsparcia dla osób, które zmagają się z chorobą otępienną i ich rodzin. Sygnałem do alarmu mogą być zaniki pamięci

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Osoby starsze często nie zdają sobie sprawy z tego, że zaatakowała je choroba otępienna, która z czasem może przybrać cięższe formy
Osoby starsze często nie zdają sobie sprawy z tego, że zaatakowała je choroba otępienna, która z czasem może przybrać cięższe formy Pixabay.com
Często zaczyna się od - z pozoru błahego – zapominania o drobiazgach, takich jak zabranie ze sobą kluczy, okularów, czy ubrania butów wyjściowych. Choć utarło się, że utrata pamięci związana jest z podeszłym wiekiem to w rzeczywistości nie jest to prawdą. To jeden z symptomów choroby otępiennej, która może przybrać cięższe formy.

FLESZ - Od piątku luzowanie obostrzeń

od 16 lat

Pandemia oraz ograniczenia w wyjściu na zewnątrz i podejmowanej aktywności przez osoby starsze spowodowały nasilenie przypadków pogorszenia ich kondycji. Coraz więcej osób u swoich bliskich lub u siebie obserwuje niepokojące objawy: zaburzenia snu, pamięci, potykanie się podczas chodzenia, kłopoty z koncentracją.

- W przypadku osób starszych bardzo ważny jest pewien rytm dnia i aktywność. Jak dochodzi do jego zaburzenia i zaniku to pojawiają się problemy w postaci symptomów choroby otępiennej. Ta może skutkować demencją i prowadzić nawet do Alzheimera. Można temu przeciwdziałać i zatrzymać ten proces – tłumaczy Jakub Słowik, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy Zielona Przystań w Tarnowie.

Telefon wsparcia w Tarnowie

Z inicjatywy Zielonej Przystani w czwartek (27 maja) czynny będzie bezpłatny telefon wsparcia dla osób, które cierpią na choroby otępienne i ich rodzin. Można dzwonić na nr tel. 570 902 919.

W wyznaczonych godzinach dyżurować będą specjaliści, którzy odpowiedzą na wszelkie pytania i podpowiedzą, co robić, aby powstrzymać rozwój choroby i jak sobie z nią radzić.

W godz. 8-10 dyżurować będzie terapeuta, od 10 do 12 – psycholog, od 12 do 14 pracownik socjalny MOPS, który wyjaśni, jaka pomoc należy się nam w takim przypadku od państwa, a od 14 do 16 pedagog i koordynator Zielonej Przystani.

- Telefon jest dostępny dla wszystkich – zarówno dla tarnowian, jak i dla mieszkańców okolicznych gmin, którzy zaobserwowali u swoich bliskich, rodziców, a u może również u siebie problemy z pamięcią. Nie będzie to porada medyczna, ale postaramy się podpowiedzieć jak najlepiej, co robić, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom choroby otępiennej – mówi Aleksandra Zając z Zielonej Przystani.

Specjaliści będą dyżurować wprawdzie tylko 27 maja, ale numer telefonu będzie dostępny również w inne dni dla osób, które będą potrzebowały skonsultować niepokojące objawy. W miarę możliwości pomocą służyć będą pracownicy i terapeuci Zielonej Przystani.

Placówka, która mieści się przy ul. Skargi, sprawuje na co dzień opiekę nad osobami, które zmagają się z Alzheimerem i Parkinsonem oraz w osobnej grupie nad osobami, które mają zaburzenia w sferze psychicznej (np. depresja, schizofrenia). Chory w godz. 7-16 jest pod opieką specjalistów, którzy dbają nie tylko o podanie posiłku i leków, ale również zapewniają fizjoterapię i terapię zajęciową. Zielona Przystań dysponuje w tym momencie wolnymi miejscami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto