MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądał Tarnów i region tuż po wkroczeniu wojsk niemieckich we wrześniu 1939 r. [UNIKALNE ZDJĘCIA]

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Porzucony w okolicy Radłowa polski sprzęt wojskowy
Porzucony w okolicy Radłowa polski sprzęt wojskowy Ze zbiorów Marka Tomaszewskiego/ "Tarnów. Okupacja 1939-1945"
Dokładnie 83 lata temu - 7 września 1939 roku, w godzinach popołudniowych do Tarnowa wkroczyły wojska niemieckie. Tym samym rozpoczęła się jedna z najtragiczniejszych kart w historii miasta, a mianowicie trwająca przez ponad pięć lat okupacja hitlerowska. Dzięki archiwalnym zdjęciom ze zbiorów Marka Tomaszewskiego możemy zobaczyć, jak wyglądały pierwsze dni II wojny światowej w mieście, a za sprawą kompilacji dawnych i współczesnych fotografii wykonanych przez Stanisława Siekierskiego można porównać, jak te same miejsca wyglądały podczas okupacji, a jak prezentują się obecnie. Spora ich część znalazła się w albumie "Tarnów. Okupacja 1939-1945", którego wydanie, z racji dużego zainteresowania, wznowiono poszerzając o dodatkowe zdjęcia.

Niemieckie oddziały w Tarnowie

Wejście do miasta oddziałów niemieckich poprzedziły kilkudniowe naloty Luftwaffe, połączone z bombardowaniem Tarnowa oraz Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Mościcach.

Wcześniej, bo już 28 sierpnia doszło do zamachu bombowego na tarnowskim dworcu kolejowym przeprowadzonego przez niemieckiego agenta. Bomba eksplodowała o godzinie 23:18, zabijając 20 ludzi i raniąc 35 kolejnych.

W nocy z 5 na 6 września wycofujący się z Tarnowa żołnierze polscy podpalili przedwojenny gmach poczty polskiej, który znajdował się przy ulicy Urszulańskiej, vis a vis obecnego kościoła św. Maksymiliana. Piękny budynek był jedną z wizytówek miasta. Decyzję o jego spaleniu podjęto, by istotne urządzenia i dokumenty nie wpadły w ręce Niemców.

Aby odciąć armii niemieckiej dostęp do miasta wysadzono również mosty na Białej i Dunajcu w Zgłobicach oraz kolejowy w Bogumiłowicach.

Tarnów w czasach okupacji

Wraz z wkroczeniem okupanta życie w mieście zamarło. Opustoszały ulice, zamknięto sklepy. Niemieccy żołnierze obsadzali skrzyżowania i główne place w Tarnowie. Władza w mieście została przejęta przez Wehrmacht. Komenda miasta na swoją siedzibę zajęła budynek starostwa przy pl. Sobieskiego. Za wychodzenie z domu między godz. 19 a 5 rano, urządzanie zgromadzeń groziło aresztowanie, za akty sabotażu i rabunek – sąd wojenny, a za posiadanie broni – rozstrzelanie.

Już 9 września w mieście powstały obozy przejściowe dla jeńców polskich. Przebywało w nich ok. 7-8 tysięcy osób. Początkiem listopada jeńcy zostali wywiezieni do obozów do Rzeszy.

26 października 1939 roku, okupujący polskie obszary Niemcy przekazali władzę sprawowaną dotąd przez Wermacht w ręce własnej administracji cywilnej i wprowadzili nowy podział administracyjny zagarniętych ziem. W wyniku tych zmian Tarnów znalazł się na obszarze nowego tworu administracyjno-politycznego – Generalnego Gubernatorstwa i stał się siedzibą powiatu tarnowskiego, wchodzącego w skład okręgu Kraków (Distrikt Krakau).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto