Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skarby sztuki sakralnej w Tarnowie. Urokliwe, drewniane kościółki na Burku i Terlikówce [ZDJĘCIA]

Paweł Chwał
Urzękają swoim pięknem, a zarazem prostotą. Z zewnątrz wyglądają skromnie, tymczasem w środku kryją prawdziwe bogactwo obrazów, polichromii i kunsztu dawnych mistrzów sztuki snycerskiej. W Tarnowie mamy dwa zabytkowe, wykonane w całości z drewna kościółki – piętnasto i szesnastowieczny. Kościółek p.w. Najświętszej Marii Panny, potocznie zwany “kościółkiem przy Burku”, jest sanktuarium, ze słynącym łaskami obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem. W kościele p.w. Świętej Trójcy, znajduje się natomiast cenny obraz z rzadkim przedstawieniem Trójcy Świętej w typie Pietas Domini – ukazujący martwego Chrystusa spoczywającego na kolanach Boga Ojca.

FLESZ - Złoto najdroższe od dekady

Obie świątynie położone są w południowej części miasta i bezpośrednio sąsiadują ze Starym Cmentarzem w Tarnowie.

Sanktuarium maryjne na Burku

Kościółek na Burku wzniesiono przed 1458 r., nad potokiem Wątok. Jest jednym z najstarszych drewnianych kościołów w Małopolsce. Słupowa wieża z izbicą, nakryta baniastym hełmem z latarnią, dobudowana została w 1910 r. We wnętrzu, płaskie stropy z zaskrzynieniami (w nawie) pokrywa polichromia z lat 30. XX w., dzieło Tadeusza Terleckiego.

Na północnej ścianie prezbiterium dostrzec można resztki późnorenesansowej polichromii ornamentalnej z XVI–XVII w. Rokokowy ołtarz główny pochodzi z 2 poł. XVIII w., w jego polu środkowym widnieje słynący łaskami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVI wieku, który przeszedł niedawno gruntowną konserwację. W świątyni odsłonięto też część polichromii wieńczącej sklepienie nad przebiterium a także odrestaurowano bogato zdobiony chór i odnowiono ogrodzenie.

To jeden z najcenniejszych i najchętniej odwiedzanych przez obcokrajowców obiektów sakralnych w Tarnowie. Do czasu wybuchu epidemii znajdował się na punkcie wizyt w Tarnowie zwłaszcza turystów z Japonii i Francji.

Wyjątkowy obraz na Terlikówce

Z kolei kościół na Terlikówce Świętej Trójcy powstał w latach 1563–89. Zbudowany jest w tradycji gotyckiego budownictwa drewnianego, z barokową wieżą dobudowaną w 1837r.

Malowniczości dodaje mu gontowe pokrycie ścian i dwukalenicowego dachu. Płaskie stropy wewnątrz pokrywa polichromia z XX w.

We wczesnobarokowym ołtarzu głównym z 1. poł. XVII w. znajduje się cenny obraz z rzadkim przedstawieniem Trójcy Świętej w typie Pietas Domini. Na obrazie widzimy Boga Ojca trzymającego na kolanach martwe ciało Chrystusa, zdjęte z krzyża. Na rękach, nogach i boku Chrystusa widoczne są rany. Bóg Ojciec przytrzymuje Syna prawą ręką poprzez całun. Prawa ręka Chrystusa opada bezwładnie w dół, lewa zaś uniesiona jest nieco do góry, wsparta o lewą rękę Boga Ojca wyciągniętą w kierunku widza. Ta właśnie dłoń Boga Ojca jest niezwykła, bo posiada sześć zamiast pięciu palców. Jest to prawdopodobnie nawiązanie do sześciu dni stworzenia, jako dzieła Boga Ojca.

Ołtarze boczne pochodzą z końca XVI w. i przedstawiają: Koronację Najświętszej Panny Marii i Ukrzyżowanie z klęczącymi postaciami fundatorów obrazu u stóp krzyża.

Na belce tęczowej widnieją dwa napisy w języku łacińskim. Jeden – widoczny od strony ołtarza głównego – mówi o budowniczym kościółka ks. Łukaszu Godzince. Drugi napis, widoczny od strony wejścia głównego, mówi o remoncie kościoła (któremu groziło zawalenie z powodu zbutwiałego drewna) w 1858, dokonanym staraniem ks. Michała Króla

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto