Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rosną długi wojewody

(mir)
Kasy ośrodków opieki społecznej są już puste. Nic nie wskazuje na to, by w najbliższych miesiącach sytuacja miała się poprawić. Tymczasem po pieniądze z opieki zgłasza sią coraz więcej osób, od kasy odchodzą jednak z ...

Kasy ośrodków opieki społecznej są już puste. Nic nie wskazuje na to, by w najbliższych miesiącach sytuacja miała się poprawić. Tymczasem po pieniądze z opieki zgłasza sią coraz więcej osób, od kasy odchodzą jednak z ,kwitkiem".

Pracownicy socjalni twierdzą, że jeśli sytaucja nie poprawi się to w drugim półroczu zabraknie pieniędzy nawet na te zadania, które opieka musi realizować. W pierwszym półroczu w kasie Miejskiego Ośrodka Opieki Społecznej w Tarnowie odnotowano prawie 900-tysięczny deficyt.

- Na razie wypłacamy zasiłki na bieżąco. Co kilka dni wysyłamy jednak do wojewody małopolskiego pisma z żądaniem przesłania nam pieniądzy, które musimy otrzymać, by zrealizować przynajmniej część zapisów ustawy o pomocy społecznej. Wieści, które jednak nadchodzą z Krakowa nie są zbyt optymistyczne. Jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie pod koniec roku zabraknie nam pieniędzy - przekonuje Krystyna Moździerz z Miejskiego Ośrodka Opieki Społecznej w Tarnowie.

Od początku roku nie wypłacono tutaj ani jednego zasiłku okresowego. Wydawało się, że może w drugim półroczu znajdą się na to pieniądze, ale już dzisiaj wiadomo, że to nie będzie możliwe.

Podobnie jest w mniejszych gminach. Tutaj również kasa opieki jest pusta.

- Zaplanowaliśmy dwieście tysięcy złotych na pomoc osobom bezrobotnym oraz tym, którzy z przyczyn losowych znaleźli się w dramatycznej sytuacji. Nie otrzymaliśmy na ten cel ani złotówki - wylicza Anna Jasińska z Gminnego Ośrodka Opieki Społeczej w Ciężkowicach.

W wielu gminach nie wiadomo również czy znajdą się pieniądze na dożywianie dzieci w szkołach. Pod koniec minionego roku szkolnego drastycznie ogarniczono liczbę dzieci korzystających z tej formy pomocy np. w SP nr 2 w Jastrzębiej (gmina Ciężkowice) z 54 do 16.

Również na Powiślu Dąbrowskim sytuacja jest trudna. I chociaż odsetek bezrobotnych w tym regionie dawno przekroczył średnią krajową, bezrobotni nie mogą tutaj liczyć na specjalne ,łaski".

Wyjątek stanowią tylko osoby samotnie wychowujące dzieci do lat piętnastu, które przez trzy lata od utraty prawa do zasiłku mogą pobierać okresowy zasiłek gwarantowany w kwocie 447 zł.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto