Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Romowie z całej Europy przyjadą do Tarnowa. Okazją dwa ważne jubileusze oraz tabor pamięci. W Amfiteatrze Letnim odbędzie się wielki koncert

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Tradycja tarnowskiego Taboru Pamięci jest kontynuowana, choć w formie konferencji, a nie - jak to było przez kilkanaście lat - przejazdem wozów cygańskich szlakiem martyrologii Romów w regionie. Aktywnie brała w nich udział m.in. Maria Sara Andrasz (z prawej), której imię otrzyma zakątek przy ul. Krętej
Tradycja tarnowskiego Taboru Pamięci jest kontynuowana, choć w formie konferencji, a nie - jak to było przez kilkanaście lat - przejazdem wozów cygańskich szlakiem martyrologii Romów w regionie. Aktywnie brała w nich udział m.in. Maria Sara Andrasz (z prawej), której imię otrzyma zakątek przy ul. Krętej Archiwum/Artur Gawle
W Tarnowie już po raz 24. organizowany jest Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów. Choć od kilku lat ma on formę stacjonarną i jego uczestnicy nie wyruszają w drogę cygańskimi wozami, to wydarzenie jest okazją do tego, aby bliżej poznać kulturę i muzykę romską. Jedną z atrakcji będzie sobotni koncert w Amfiteatrze Letnim.

Wielki jubileusz stowarzyszenia romskiego i koncert w amfiteatrze

Rozpoczynające się w piątek (7 lipca) wydarzenie potrwa do niedzieli (9 lipca) i powiązane jest w tym roku z dwiema ważnymi rocznicami. Pierwszą z nich jest 60-lecie działalności Stowarzyszenia Kulturalno-Społecznego Romów w Tarnowie, która jest najstarszą w Polsce tego typu instytucją, która zajmuje się kultywowaniem tradycji i propagowaniem kultury romskiej w naszym kraju.

- W sobotę odbędzie się w Amfiteatrze Letnim uroczysta gala jubileuszowa, która będzie okazją do tego, aby podziękować wszystkim, którzy przez lata wspierali działalność stowarzyszenia i romską społeczność w Tarnowie – mówi Adam Bartosz, etnograf i cyganolog, od początku mocno zaangażowany w organizację Taboru Pamięci Romów.

Galę uświetnią występy artystów wykonujących muzykę romską, podobnie jak miało to miejsce podczas taborowych wędrówek jeszcze kilka lat temu. W amfiteatrze wystąpią: Dziani i jego Gwiazdy, Tobi King, Bogdan Trojanek, Romano Iło. - Koncert jest darmowy. Każdy niech się czuje zaproszony – zachęca Adam Bartosz.

Początek koncertu o godz. 17.

Zakątek Bibi Sary w Tarnowie

Nieco wcześniej będzie miała miejsce uroczystość nadania fragmentowi ulicy Krętej imienia Marii Sary Andraszowej, zmarłej trzy lata powszechnie szanowanej i znanej tarnowianki romskiego pochodzenia. Podczas wszystkich, romskich wydarzeń to właśnie ona nadawała im koloru. Chętnie rozmawiała, dzieliła się historią i opowiadała o kulturze

Powstanie w ten sposób Zakątek Bibi Sary, czyli Cioci Sary. Decyzję w tej sprawie podjęli podczas majowej sesji tarnowscy radni.

W rocznicę mordu w Szczurowej

Drugą ważną datą, która wspominana będzie podczas tegorocznego Taboru, jest 80. rocznica mordu, jakiego Niemcy dokonali w Szczurowej, gdzie w 1943 roku rozstrzelali 93 miejscowych Romów.

Przy ich grobie masowym, który znajduje się na miejscowym cmentarzu parafialnym, odbędzie się w niedzielę o godz. 13 spotkanie memoriałowe z udziałem romskiego pianisty ze Słowacji Mirosława Rača i romskiej kapeli Romano Iło z Nowej Huty.

Wcześniej wyruszy z Tarnowa wycieczka autokarowa, której uczestnicy, podobnie jak przed laty czyniły to taborowe wozy, przejadą trasę Małopolskiego Szlaku Martyrologii Romów, odwiedzając po drodze inne miejsca, w których w czasie wojny zginęli Romowie – Żabno, Bielczę i Borzęcin Dolny.

Wezmą w niej udział m.in. uczestnicy 5. Konferencji Taborowej, która w piątek i sobotę (7 i 8 lipca) odbywać się będzie w Starej Łaźni w Tarnowie. Przyjadą na nią Romowie z całej Europy.

Program konferencji przedstawia się następująco:

Piątek 7 lipca
Godz. 18-20.30
1. Agnieszka Świętek - Romowie w podręcznikach szkolnych – egzemplifikacja koncepcji „geografii i ciszy” w praktyce szkolnej
2. Paulina Krzysik, Barbara Prądzyńska, Izabela Kolka - Romski w obrazkach
3. dr Maria Szoska - Co polonista może wyczytać z twórczości Małgorzaty Mirgi-Tas, czyli historia szkolnego odbioru
4. dr Wojtek Szymański – Przeczarowując świat z Małgorzatą Mirgą-Tas. Życie po życiu weneckiej wystawy
5. Nowe życie, film o historii tarnowskiego Stowarzyszenia Romów, reż. Paulina Ibek

Sobota 8 lipca
Godz. 10-12
6. Hubert Tubacki - Alienowanie i urasawianie Romów – postępy i przeszkody w badaniach
7. dr Emilia Kledzik - Pełna wersja poematu Papuszy „Krwawe łzy” – dalsze perspektywy badawcze
8. dr Katarzyna Czarnota - Kluczowe punkty zwrotne w debacie o statusie prawnym społeczności Romów Rumuńskich w Polsce
9. Magdalena Zych, dr Elżbieta Mirga-Wójtowicz - O tym, co możemy razem. POWERBANK/siła kobiet
Godz. 13-14.30
10. dr hab. Magdalena Krysińska-Kałużna - Romowie w Koninie. Pamięć o zajściach z 1981 roku
11. Monika Szewczyk, Monika Sternal - Zagłada Romów Karpackich. Rodzinna postpamięć.

Tak wygląda zielona oaza w samym sercu Tarnowa

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto