Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pod Tarnowem powstanie muzeum ziemiaństwa. Gmina Żabno ma pomysł jak zaadoptować XIX- wieczny Pałac w Łęgu Tarnowskim

Paulina Marcinek-Kozioł
Paulina Marcinek-Kozioł
Wideo
od 16 lat
Zabytkowy pałac w Łęgu Tarnowskim znów zacznie tętnić życiem. Gmina Żabno chce, by w XiX wiecznym dworku powstała m.in. biblioteka, klub seniora, a nawet muzeum ziemiaństwa.

Pała w Łęgu Tarnowskim zmieni oblicze

Pałac w Łęgu Tarnowskim znajduje się zaledwie kilka kilometrów na północ od Tarnowa. Malowniczy dwór ukryty jest pośród wysokich drzew w cześć wsi zwanej przez miejscowych Partyniem. Obiekt został wybudowany w 1885 – 1892 na zlecenie pochodzącego z Królestwa Polskiego hrabiego Józef Męcińskiego. Wokół dworu rozpościera się czterohektarowy park, który jest udostępniony mieszkańcom.

W pałacu kiedyś funkcjonowała szkoła podstawowa, gimnazjum, a teraz obiekt stoi pusty. Jedynie okazjonalnie odbywają się tam zajęcia z historii dla dzieci i młodzieży czy lekcje muzealnictwa. Gmina Żabno chciałby, by pałac zaczął tętnić życiem. Opracowała już nawet projekt nowej funkcjonalności obiektu w porozumieniu z konserwatorem zabytków.

Pod Tarnowem powstanie muzeum ziemiaństwa

W planach jest połączenie dwóch sal i utworzenie w nich biblioteki. W pałacu miejsce do prób ma znaleźć prężnie działający w regionie zespół folklorystyczny „Bobrowianie” z sąsiednich Bobrownik Wielkich. Na tym jednak nie koniec, bo gmina planuje, by działał także tutaj klub seniora i kawiarenka.

- Naszym największym marzeniem jest utworzenie muzeum ziemiaństwa. Rody który zaznaczyły tutaj obecność to rodziny Męcińskich, Zborowskich, Dobrzyński zasłużyły się także dla niepodległości - podkreśla Marta Herduś, burmistrz Żabna.

W pałacu miałoby powstać muzeum interaktywne, które przypominałoby historię rodów związanych m.in. z Łęgiem Tarnowskim.

- Nie ma tutaj w naszej okolicy takiego muzeum, a przecież ziemiaństwo odegrało wielką rolę w kontynuowaniu i budowaniu tradycji narodowych, warto o tym pamiętać i przypominać – mówi Ryszard Pagacz, I Wicewojewoda Małopolski

Potrzebne miliony na nowy projekt zaadoptowania pomieszczeń w pałacu

Na początek gmina planuje odwilgocenie pomieszczeń pałacu. Będzie to możliwe dzięki dotacji otrzymanej z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Gmina otrzymała na ten cel 300 tysięcy złotych.

Cały projekt zostanie zrealizowany etapami. Gmina zamierza poszukać pieniędzy na zewnątrz na jego sfinansowanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto