Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej przy ul. Urszulańskiej w Tarnowie, gdzie mieściła się siedziba Gestapo

Artur Gawle
Artur Gawle
Paweł Chwał
Paweł Chwał
Uroczystości przy kamienicy na ul. Urszulańskiej w Tarnowie w 84. rocznicę wybuchu II wojny Światowej. Więcej zdjęć w galerii!
Uroczystości przy kamienicy na ul. Urszulańskiej w Tarnowie w 84. rocznicę wybuchu II wojny Światowej. Więcej zdjęć w galerii! Artur Gawle
W piątek (1 września) uczczono w Tarnowie 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Przed południem złożono wiązanki przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Po godzinie 17 odbyły się uroczystości przy byłej katowni Gestapo. Przybyli na miejsce oddali hołd zamordowanym. Zobaczcie zdjęcia!

Apel Pamięci przy dawnej siedzibie Gestapo w Tarnowie!

Popołudniowe obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej w Tarnowie organizowane są od wielu lat z inicjatywy senatora Włodzimierza Bernackiego, wiceministra Nauki i Edukacji. Poprzedziła je msza św. odprawiona w kościele księży filipinów. Po niej uczestnicy uroczystości przeszli ulicami Tarnowa pod kamienicę, w której w czasie wojny mieściła się siedziba niemieckiej, tajnej Policji Gestapo.

Miejsce to jest symbolem niemieckiego terroru, jaki panował na ziemiach polskich w latach 1939-1945. To tutaj katowano polskich patriotów.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele rządu, władz samorządowych, duchowieństwa, służb mundurowych, parlamentarzyści, wojsko i harcerze oraz mieszkańcy Tarnowa i okolic, w tym delegacja motocyklistów.

- Aby relacje między narodem polskim i niemieckim były partnerskie, niezbędne jest uznanie winy i zadośćuczynienie - mówił minister Włodzimierz Bernacki. - Czas wreszcie przyjąć zasadę równości wobec prawa. Oczekuję, że Niemcy z tych wszystkich zbrodni, których dokonali w tej części Europy wreszcie się rozliczą. To naprawdę najwyższy czas!

Odczytany został Apel Pamięci a żołnierze wykonali salwę honorową upamiętniając w ten sposób ofiary wojny i tych, którzy zostali zamordowani w tym szczególnym miejscu.

Izba pamięci w byłej katowni

Na piwnicznych ścianach znajdują się wciąż napisy, z których można odczytać nazwiska więźniów i konkretne daty. Zachowały się również solidne drzwi z wizjerami.

W ciągu ponad pięciu lat przez więzienie przewinęło się co najmniej kilkanaście tysięcy osób. Dotąd ustalono nazwiska trzystu, które nie przeżyły brutalnych przesłuchań.

Miasto odkupiło mieszkanie na parterze i piwnice. Trwają starania, aby utworzyć w nich izbę pamięci.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto