Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Wszystkich Świętych w Tarnowie kwestowali na cmentarzach

Paweł Chwał
Puszki kwestarzy (na zdj. Tadeusz Trzos) "zasilali" datkami starsi i młodsi. W zamian dostawali pamiątkowe zakładki
Puszki kwestarzy (na zdj. Tadeusz Trzos) "zasilali" datkami starsi i młodsi. W zamian dostawali pamiątkowe zakładki Paweł Chwał
Charakterystyczny dźwięk monet wpadających do puszek kwestarzy wpisał się już na stałe w niezwykłą atmosferę 1-listopadowego święta na Starym Cmentarzu w Tarnowie. Na jednej z najstarszych i najpiękniejszych nekropolii tej części Polski kwestowano wczoraj już po raz osiemnasty.

Czytaj także: Tarnów od środy stanie jazzem

Maria Osika była jedną z wielu, która wsparła wczoraj tegoroczną kwestę. - Stary Cmentarz to jedno z najpiękniejszych miejsc w Tarnowie. Musimy je chronić! - wyjaśniała, odpowiadając na pytanie, dlaczego wrzuciła pieniądze do puszki. Jak dodaje, nie ma wątpliwości, że akcja ma sens, czego przykładem są kolejne, odnawiane co roku, nagrobki.

Dzięki 17 dotychczasowym kwestom udało się uratować 37 z nich. Z łatwością można było je wczoraj zlokalizować na cmentarzu dzięki specjalnym, ustawionym przy nich tablicom. Sporo osób przystawało m.in. przy odrestaurowanym z ubiegłorocznej zbiórki, jednym z najpiekniejszych na cmentarzu nagrobków - Jana Leńka, wybitnego historyka Tarnowa.

- Od wielu lat zabiegaliśmy o jego remont. Bezskutecznie. Na przeszkodzie zawsze stały skomplikowane stosunki własnościowe - wyjaśnia Antoni Sypek, przewodniczący Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem. Udało się je wreszcie obejść dzięki staraniom Marii Wójcik, szefowej Miejskiego Zarządu Cmentarzy, która skontaktowała się z sędziwymi właścicielami grobowca i uzyskała ich zezwolenie na wykonanie prac konserwatorskich. Podobnych sytuacji jest więcej.

MZC, niezależnie od kwesty prowadzonej przez Komitet, co roku również przeznacza spore pieniądze na odnawianie zabytkowych nagrobków. W minionym roku, z puli miasta, renowacji doczekał się m.in. okazały grobowiec Kamila Bauma, tarnowskiego kupca oraz kapliczka z rzeźbą Matki Bożej na murze cmentarnym od ul. Tuchowskiej.

- Nie wyobrażam sobie Wszystkich Świętych, bez udziału w kweście - mówi Ryszard Żądło, który już po raz 15. wziął wczoraj puszkę do ręki. Kilkanaście metrów dalej do wrzucania grosików namawiał przechodniów Tadeusz Trzos. - Pogoda jest piękna. Ludzi jakby mniej. Może przyjdą tłumnie wieczorem i wesprą naszą akcję - mówił z nadzieją.

Kwestarzy było ok. 30. Zbiórkę będą kontynuować także dzisiaj - do 18.30. O tym, które nagrobki zostaną odnowione z tegorocznej zbiórki, członkowie komitetu zdecydują w grudniu. Wszystko zależy od zebranej kwoty.

Academy(c) Awards. Plebiscyt na najlepszy akademik Krakowa!

Wybieramy najpiękniejszy rynek w Małopolsce! Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Tarnowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zamów newsletter!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto