Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na malowniczym wzgórzu Bocheniec powstaje wieża widokowa. To może być nowy hit turystyczny w regionie tarnowskim. Zobaczcie zdjęcia

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Konstrukcja wieży już stanęła na Bocheńcu. Widoki będzie można podziwiać z wysokości 25 metrów.
Konstrukcja wieży już stanęła na Bocheńcu. Widoki będzie można podziwiać z wysokości 25 metrów. Robert Gąsiorek
Na wzgórzu Bocheniec w Jadownikach koło Brzeska trwa budowa wieży widokowej. W minionym tygodniu zakończył się montaż stalowej konstrukcji nowego punktu widokowego. W jego otoczeniu powstaje również wiata oraz parking. Cała inwestycja powinna być gotowa do jesieni. Zobaczcie, jak na obecną chwilę prezentuje się obiekt!

Budowa wieży widokowej na Bocheńcu

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Punk widokowy na Bocheńcu będzie nowym hitem turystycznym w regionie?

Bocheniec to wyjątkowe miejsce położone we wsi Jadowniki koło Brzeska. Ze wzgórza położonego 394 m n.p.m. przy dobrej pogodzie można podziwiać panoramę okolicznych miejscowości czy Tarnowa a w sprzyjających okolicznościach nawet Tatry.

Już wkrótce widoki z Bocheńca będą jeszcze efektowniejsze. Wszystko dzięki wieży widokowej, która powstaje na malowniczym wzgórzu. Pozwoli ona na obserwację pięknych widoków z wysokości 25 metrów. Zagospodarowany zostanie również teren wokół obiektu. Powstaje tam wiata, tablice informacyjne oraz parking.

Cała inwestycja kosztuje 1,2 mln złotych. Na jej wykonanie gmina Brzesko otrzymała dofinansowanie z Polskiego Ładu.

Niezwykła świątynia na wzgórzu Bocheniec

Wieża widokowa powstaje w odległości około 250 metrów od XVI-wiecznego kościółka św. Anny. To niezwykle ważna świątynia dla okolicznych mieszkańców. Podczas odpustu wierni zjeżdżają się tu z całej okolicy. Starsi mieszkańcy pamiętają liczne piesze pielgrzymki osób, które wędrowały na Bocheniec z nawet bardzo dalekich rejonów.

Sama historia kościoła sięga 1596 roku. Fundatorem świątyni był sędzia krakowski G. Lubowiecki. Wnętrze kościoła wyposażone jest m.in w rokokowy ołtarz z XVIII w. z obrazem Adoracji Krzyża Świętego przez św. Annę Samotrzeć, dwa barokowo-klasycystyczne ołtarze boczne z pierwszej połowy XIX w., rokokowo-klasycystyczną ambonę i rokokowe organy z XVIII/XIX w., barokowy krucyfiks z XVIII w. i Stacje Męki Pańskiej z XIX w.

Z budową kościółka wiąże się ciekawa legenda. Wcześniej w okolicy miał istnieć drewniany kościół. Ludzie chcieli postawić nową, murowaną świątynię w połowie wysokości Bocheńca. Jednak ku zdziwieniu mieszkańców zgromadzony materiał na budowę co noc przenosił się jednak na szczyt. W końcu pewnej nocy ludzie zobaczyli świetlistą postać przenoszącą kamienie na szczyt wzgórza. Uznali to za znak i wybudowali kościół właśnie w tym miejscu.

W trakcie budowy, w pobliżu, nieco niżej kościółka po jego południowej stronie, trysnęło źródełko, przy którym miała pojawić się świetlista postać samej świętej Anny. Według legendy poprosiła, by kościół nazwać jej imieniem. Tak też uczyniono. Źródełko wody natomiast bije do dzisiaj i każdy spragniony wędrowiec może zaczerpnąć z niego łyk wody.

Montaż wieży widokowej na Bocheńcu w Jadownikach

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto